67. Plebiscyt Sportowy "Dziennika Bałtyckiego" na Najpopularniejszych Sportowców, Trenerów i Drużyny w 2019 roku na Pomorzu rozstrzygnięty

Najbardziej prestiżowy i najstarszy ranking pomorskich sportowców, tym razem już 67. edycji naszej akcji, wzorem ubiegłych lat prowadzony pod honorowym patronatem Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego został rozstrzygnięty. Zakończone zostało głosowanie w drugim wojewódzkim etapie finałowym, więc poznaliśmy laureatów.

Z grona zwycięzców w powiatach gdańskim, tczewskim i starogardzkim najwyższe miejsce zajęła drużyna piłkarska Escola Futbolu rocz. 2009 z Pruszcza Gdańskiego gromadząc 1723 głosy. 13. miejsce zajęły pierwszoligowe szczypiornistki Sambora Tczew (25), a 15. piłkarze Sokoła Zblewo (13). Zwyciężyli młodzi futboliści rocz. 2008 z Jafuara Gdańsk (1926 głosów).

W gronie trenerów 2. pozycję zajął, otrzymując 825 głosów, Paweł Zmiarowski, szkoleniowiec młodych futbolistów Akademii Sportu Piłeczka Pruszcz Gdański. Na 4. miejscu uplasował się szkoleniowiec pierwszoligowych piłkarek ręcznych Sambora Tczew gromadząc 394 głosy. 7. lokatę zajął Mariusz Majewski trener piłkarzy Sokoła Zblewo (174 głosy). Zwyciężył Mariusz Baran, trener personalny z powiatu puckiego (1390 głosów).

Wśród kobiet 4. lokatę zajęła, otrzymując 260 głosów, Martyna Alfut uprawiająca boks w KS Ring Kociewie Starogard Gdański. Na 12. pozycji uplasowała się, z dorobkiem 55 głosów, Anna Piekut, tczewska biegaczka. 17. miejsce z 5 głosami na koncie, zajęła Karolina Perekitko z Pruszcza Gdańskiego, uprawiająca kolarstwo szosowe. Zwyciężyła, otrzymując 1378 głosów, Karolina Miller, judoczka gdańskiego AWF AZS.

Wśród mężczyzn 5. miejsce zajął Daniel Chełkowski. Kulturysta z Pruszcza Gdańskiego otrzymał 171 głosów. Na 6. pozycji uplasował się Jakub Dudek. Uprawiający motorsport-drift z Dudek Racing Team Koteże zgromadził 135 głosów. 8. lokatę zajął Krzysztof Uwijała. Lekkoatleta Sambora Tczew otrzymał 125 głosów. Zwyciężył Mikołaj Kempa, gromadząc 1678 głosów, rajdowiec samochodowy z sopockiego Automobil Orski.

Wśród juniorów 12. miejsce zajął Kacper Gardzielewski. Młody bramkarz piłkarskiej Akademii Sportu Piłeczka Pruszcz Gdański otrzymał 120 głosów. Na 13. pozycji uplasował się Nikodem Wieczorkowski. Pływak UKS Dwójka Tczew zgromadził 115 głosów. 15. miejsce zajął Igor Kleina z Shuto karate team Lubichowo. On otrzymał 34 głosy. Zwyciężył Igor Literski, piłkarz rocz. 2009 z Kaszubii Kościerzyna (1543 głosy).

W gronie juniorek 9. miejsce zajęła Kinga Wyległy. Uprawiająca biegi, a reprezentująca SKL Filipides Starogard Gdański otrzymała 129 głosów. Na 11. pozycji uplasowała się Weronika Ewald. Tczewianka z Gdańskiej Akademii Tenisowej zgromadziła 91 głosów. 12. miejsce zajęła Michalina Grzywacz. Koszykarka Bryzy Pruszcz Gdański otrzymała 77 głosów. Zwyciężyła Dobrosława Laskiewicz z Klubu Tanecznego Świat Tańca Wejherowa. Ona otrzymała 1475 głosów.

Na początku stycznia 2020 r. odbędzie się uroczyste wręczenie nagród w plebiscycie. Zaproszenie na wielką galę pomorskiego sportu otrzymają wszyscy laureaci w każdej kategorii z każdego miasta i powiatu. Zwycięzcy otrzymają dyplomy gratulacyjne od marszałka województwa pomorskiego i upominek. Zwycięzcy drugiego, wojewódzkiego etapu plebiscytu otrzymają dyplomy, medale oraz nagrody finansowe ufundowane przez Mieczysława Struka. Laureaci w kategoriach plebiscytu: Sportowiec Roku – kobiety; Sportowiec Roku – mężczyźni; Trener Roku i Drużyna Roku otrzymają: 2000 zł za pierwsze miejsce, 1500 zł za drugie i 1000 zł za trzecie. Laureaci w kategoriach plebiscytu: Sportowiec Junior Roku – dziewczęta oraz Sportowiec Junior Roku – chłopcy otrzymają: 1500 zł za 1. miejsce, 1000 zł za drugie i 700 zł za trzecie.