Spis treści
Hiszpania boryka się z ulewami. Opady nie ominęły popularnych miejscowości turystycznych
Pod koniec maja 2023 roku świat obiegły nagrania i zdjęcia zalanych ulic w Hiszpanii. Przerażający krajobraz to wynik ogromnych ilości opadów – w ciągu kilku dni w niektórych miejscach spadło więcej deszczu niż w okresie 6 miesięcy, padł też rekord skumulowanej sumy opadów w ciągu jednego dnia. Intensywne deszcze poskutkowały zalaniem m.in. ulic, stacji metra, samochodów, a nawet budynków mieszkalnych.
Najtrudniejsze warunki panują w kilku ulubionych kierunkach urlopowych Polaków i turystów z całego świata. Mieszkańcy m.in.:
- Barcelony,
- Ibizy,
- Murcji,
- Alicante,
- Walencji,
- Madrytu
- czy Andaluzji,
cały czas walczą ze skutkami żywiołu.
Czy ulewy w Hiszpanii pokrzyżują urlopowe plany Polaków?
Hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET wciąż monitoruje tamtejszą sytuację pogodową. Okazuje się, że ogromna część kraju nadal narażona jest na występowanie obfitych opadów.
– Pomimo deszczów odnotowanych w ostatnich dniach maj jest nadal suchy na większości północnej części półwyspu i na Wyspach Kanaryjskich. Inaczej jest na południowym wschodzie, gdzie na niektórych obszarach opady przekraczają trzykrotność normalnej wartości miesięcznej – czytamy w komunikacie.
Czy powinniśmy się zatem obawiać wyjazdów do Hiszpanii w tym okresie? Ministerstwo Spraw Zagranicznych jak do tej pory nie wydało ostrzeżenia dla turystów planujących wypoczynek w żadnej z tamtejszych lokalizacji. Jeżeli jednak w najbliższym czasie planujecie wyjazd do Hiszpanii, radzimy na bieżąco (i bardzo dokładnie) śledzić sytuację pogodową oraz związane z nią komunikaty.
Odradzamy natomiast organizację wycieczek do Murcji – zobaczcie, z czym w ciągu ostatnich kilku dni mierzą się mieszkańcy tego regionu:
Przypomnijmy, że do gwałtownego załamania pogody doszło także we Włoszech, gdzie powodzie spowodowały ogromne straty.
Powodzie we Włoszech i Chorwacji – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem? Gdzie lepiej się nie wybierać?
Dni czeskie w Opolu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?