Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie obchodziło swoje 1. urodziny! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Kilkaset osób przewinęło się przez mury Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Z okazji 1. urodzin placówka zorganizowała piknik naukowy.

Goście pomagali przy budowie łodzi, poznawali sekrety pracy muzealnych konserwatorów i archeologów, rywalizowali w wyścigach robotów oraz poznali tajemniczą cebulkę z Miedziowca. Jak na urodziny przystało, były też balony, prezenty oraz tort.

- Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym otworzyliśmy 2 lipca 2016 r. - mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin – Bardzo się cieszymy, że mogliśmy dać Tczewowi miejsce tak nowoczesne, niewątpliwie novum na polskiej i europejskiej mapie muzealnictwa, obiekt, który w pełny i komplementarny sposób łączy się z naszym oddziałem, Muzeum Wisły w Tczewie. Cieszymy się również, że mieszkańcy Tczewa nas odwiedzają, uczestniczą w organizowanych przez nas wydarzeniach, korzystają z muzealnej oferty edukacyjnej. Urodziny CKWS, połączone z piknikiem naukowym, czyli z prezentacją naszej specjalności: konserwacji zabytków i archeologii podwodnej, są swojego rodzaju podziękowaniem, że zostaliśmy przez tczewian zaakceptowani i dobrze nam na tczewskiej ziemi.

Gwoździem programu urodzinowego pikniku naukowego było wspólne budowanie łodzi.

- Budowa łodzi, w tradycyjnej technologii skin on frame, to przede wszystkim świetna zabawa dla całej rodziny, ale też możliwość poznania, w jaki sposób były kiedyś konstruowane canoe czy kajaki - zapowiadał wydarzenie Robert Domżał, kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego. - Będziemy razem wiązać węzły, szyć, a nawet prasować. W tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków mamy imponującą kolekcję pojazdów wodnych, ale to będzie pierwsza łódź, jaka powstanie na terenie oddziału. Liczymy na mieszkańców Tczewa, bo sami jej nie zbudujemy!

Jedną z atrakcji pikniku naukowego była też możliwość obserwowania przy pracy muzealnych konserwatorów zabytków i archeologów podwodnych. Pracownicy placówki zaprezentowali gościom jak skanuje się zabytki przy użyciu tzw. ramienia Faro oraz technologię wspomagającą ich przy wykonywaniu dokumentacji.

Tczew NaszeMiasto.pl

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto