Wg raportów pogodowych, 11 maja temperatura w Gdańsku sięgnęła 21 st. C, a 20 maja 24 st. C. Były to zdecydowanie najcieplejsze dni od początku roku 2022.
Zimna wiosna na Pomorzu. Kiedy będzie cieplej?
Owszem, bywały dni słoneczne i ciepłe, ale temperatura, także ta odczuwalna, nie przekraczała zazwyczaj 20 st. C. Średnia temperatura, jeśli liczyć ją od początku wiosny, oscyluje wokół 12 st. C, i to liczona nie w ciągu całej doby, bo noce są jeszcze bardziej chłodne.
Piotr Kowalkowski, pasjonat zjawisk meteorologicznych, synoptyk prowadzący własny portal Info Meteo Północ PL, odwołuje się do wskazań w punkcie pomiarowym w miejscowości Milejewo, niedaleko Elbląga. W stacji odnotowano tylko dwa dni, w których na Pomorzu temperatura przekroczyła 20 st. C. Wg danych w całym kraju było zdecydowanie więcej takich dni, natomiast daleko jest od "prawdziwej polskiej wiosny".
- Niebawem nastąpi początek kalendarzowego lata, a ja, niestety, nie widzę żadnych symptomów zmian - mówi Piotr Kowalkowski. - Do 10 czerwca może nastąpić jeden epizod cieplejszej pogody, zakończony burzami. Natomiast wiele wskazuje, że będzie on krótkotrwały. Mamy zimną wiosnę, z temperaturami znacznie poniżej średnich wartości. Muszę stwierdzić, że na podstawie własnych obserwacji warunków pogodowych z minionych lat, prognozowałem taki obraz tegorocznej wiosny. Odsłona chłodnej tej pory roku pojawiała się bardzo często po ciepłej i wietrznej zimie. Taką mieliśmy w 2022 r. Po niej nastąpił okres chłodnej i suchej wiosny, a w ostatnich dniach chłodnej i z opadami.
Dlaczego północny region Polski, ale też i pozostała część kraju, zmagają się z chłodną i w przewadze, suchą wiosną? Piotr Kowalkowski mówi o zmianie cyrkulacji, czyli mechanizmu odpowiadającego za przenoszenie energii cieplnej z obszarów cieplejszych globu do chłodniejszych dzięki krążeniu powietrza w atmosferze i prądom morskim.
- Nasz region kontynentu jest od początku roku pod wpływem cyrkulacji zachodniej, atlantyckiej, która teoretycznie o tej porze roku występować nie powinna. Zimą przynosiła cieplejsze powietrze, natomiast cały okres wiosenny zapewnia temperatury umiarkowane, czyli nazwijmy je potocznie kwietniowymi. I takie też notowały w maju termometry. Można to trochę porównać do zjawiska tzw. późnego lata, kiedy wysokie temperatury notowane są we wrześniu, a nawet październiku, tyle że jest to całkowita odwrotność.
CZYTAJ TAKŻE: Pogoda na wiosnę 2022 - Pomorze. Długoterminowa prognoza pogody. Jaka będzie wiosna 2022?
Chłodna wiosna, o ile nie nastąpią długotrwałe przymrozki, nie powinna zaszkodzić uprawom rolniczym. Jak przyznawała w jednej z rozmów z "Dziennikiem Bałtyckim" Ewa Szymańska, wicedyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, na rynku dostępne są odmiany roślin, np. zbóż, odpornych na niższe temperatury i takie znaczna część rolników wykorzystuje. Problemem była natomiast susza. Ja mówi nam jeden z żuławskich rolników, ostatnie opady nieco poprawiły sytuację, choć wciąż uprawom potrzebna jest woda.
Natomiast chłodny w większości maj nie sprzyjać może krajowej turystyce. Z drugiej strony, w miniony weekend, w czasie deszczowej i wietrznej pogody ulice Krynicy Morskiej wypełniał gwar przyjezdnych.
- Majówka się udała, pogoda nie była zła. Fakt, teraz aura nie jest najlepsza, i wielu z nas przegląda prognozy non stop, ale i tak spora liczba osób zdecydowała się na krótkie urlopy. Spędzają czas aktywnie - zwiedzają, spacerują, jeżdżą rowerami - mówi nam jeden z krynickich hotelarzy. - Mamy nadzieję, że lipiec i sierpień będą słoneczne. Tak bywało w ostatnich latach - mieliśmy chłodne wiosny, ale upalne lata.
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?