Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chór Męski "Echo" w Tczewie ma 100 lat! Wkrótce wielki jubileuszowy koncert

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
11 czerwca 2023 roku w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbędzie się jubileuszowy koncert Chóru Męskiego "Echo" z okazji 100-lecia jego działalności. Początek o godzinie 17.00.

Chór Męski "Echo" w Tczewie ma 100 lat. Wielki jubileuszowy koncert

W trakcie koncertu na zaproszenie chórzystów gościnnie wystąpią:

  • Łukasz Wroński - tenor, artysta Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, solista Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Mazowieckiego Teatru Muzycznego,
  • Sylwester Targosz-Szalonek – tenor, aktor, instrumentalista, prezenter telewizyjny, dyrygent, solista teatrów operowych, prezes Fundacji Operetka Śląska,
  • Przemysław Radziszewski – tenor,
  • Chór Męski Harmonia z Wejherowa.

Chórami dyryguje: Leszek Gołąb, akompaniował będzie Kacper Kłosiński, koncert poprowadzi Krzysztof Pieczewski.

Przed koncertem jubileuszowym odbędzie się promocja książki: „Historia Choru Męskiego Echo w Historii Tczewa i Pomorza”

Krótka historia Chóru Męskiego "Echo" w Tczewie

Chór powstał w 1923 roku w środowisku tczewskiego mieszczaństwa , jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania.

W 1927 roku chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze.

Wybuch II wojny przerwał działalność chóru. Po wojnie ponownie pojawił się na estradach regionu tczewskiego , uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne.

Pod kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej–Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku Leszka Gołąba, chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne. Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali.

W repertuarze chóru znajduje się szeroka gama utworów religijnych i świeckich, w tym pieśni staropolskie.

Chór dokumentuje swój dorobek - wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd.

Wielokrotnie koncertował też poza granicami kraju, m.in. w Bułgarii, Rumunii, byłej Jugosławii, byłej Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech.

Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2006 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim).

W roku 1998 oraz 2008 roku, chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich.

Chór Męski „Echo” od 1991 roku działa w strukturach Tczewskiego Centrum Kultury, obecnie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność chóru.

Sonda Dziennika Bałtyckiego

Trwa głosowanie...

Jak długi weekend czerwcowy, to...?

Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto