Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia ratownicze krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego pk. „Tczew 2021”

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Straż pożarna Tczew
Ćwiczenia ratownicze krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego pk. „Tczew 2021” z udziałem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego „Tczew”, Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej „Gdańsk" oraz strażaków z powiatu tczewskiego odbyły się dziś - 27 lipca 2021 r. w grodzie Sambora. Strażacy "interweniowali" w przypadku zderzenia pociągu z autobusem oraz katastrofie wojskowego śmigłowca.

W ćwiczeniach uczestniczyli: strażacy z Centralnego Odwodu Operacyjnego: Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego „TCZEW”, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „GDAŃSK” oraz jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu tczewskiego – łącznie 49 strażaków, 15 pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.

- Do działań przygotowano dwa epizody - wyjaśnia mł. kpt. Konrad Majewski z tczewskiej straży pożarnej. - Pierwszy z nich toczył się na terenie miasta, przy bocznicy kolejowej na ulicy Jana z Kolna, doszło do wypadku z udziałem pociągu, autokaru i dwóch samochodów osobowych. Jeden z samochodów zapalił się i całkowicie jest objęty pożarem.

W ćwiczeniu brały udział zastępy z JRG Tczew oraz OSP Miłobądz. Ponadto do działań specjalistycznych zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego z Gdańska.

Co przygotowano w ramach drugiego epizodu?

W wyniku awarii śmigłowca wojskowego doszło do jego zderzenia z ziemią oraz pożaru. Część podróżujących uznaje się za zaginionych na rozległym terenie leśnym dawnego poligonu wojskowego. Do działań zadysponowano zastępy z JRG Tczew i OSP Swarożyn oraz Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo Ratowniczą z Gdańska.

- Oba założenia pozwoliły ćwiczącym na doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa zarówno na poziomie podstawowym jak i specjalistycznym - informuje Konrad Majewski. - W działaniach wykorzystano, m.in. psy ratownicze, które z powodzeniem odnajdywały ukryte osoby zaginione.

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do działań ratowniczych podczas zdarzeń wymagających użycia grup specjalistycznych.

Doskonalono również współpracę z innymi służbami i podmiotami. Udział w ćwiczeniu wzięła również Policja, Straż Ochrony Kolei, Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych z PKP Cargo S.A., zastęp ratowniczy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Miejskie Zarządzanie Kryzysowe z Tczewa.

Całość odbywała się pod czujnym okiem rozjemców i obserwatorów z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto