Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czujnik jakości pomiaru powietrza dla gminy Gniew

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
UMiG Gniew
W piątek, 13 maja burmistrz miasta i gminy Gniew Maciej Czarnecki spotkał się z Patrycją Adamczak - dyrektorem rozwoju Veolia Północ oraz Mikołajem Gajsler – członkiem zarządu grupy Veolia Term.

Dzięki współpracy samorządu gminy Gniew z firmą Veolia Północ Sp. z.o.o. gmina Gniew otrzymała czujnik jakości pomiaru powietrza.

- Instalując sensor przyczyniamy się do rozwoju sieci monitoringu jakości powietrza Airly oraz wzrostu świadomości mieszkańców naszego kraju na temat zanieczyszczenia powietrzaprzekazali pracownicy urzędu miasta i Gminy Gniew.

Swoje podziękowania przekazał także burmistrz miasta i gminy Gniew Maciej Czarnecki, serdecznie dziękując za miłe spotkanie i czujnik, dzięki któremu gmina będzie mogła kontrolować czystość powietrza na jej terenie.

Problem zanieczyszczenia powietrza.
Powietrze, którym oddychamy, często nie jest najlepszej jakości. Spaliny produkowane przez silniki samochodowe, gęsta zabudowa w naturalnych korytarzach powietrznych, a także palenie śmieci czy słabej jakości węgla to tylko niektóre przyczyny zanieczyszczenia atmosfery. W wyniku emisji zanieczyszczeń powstaje smog, który ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Ta sztuczna mgła składająca się z nieprzyjaznych pyłów może powodować choroby układu oddechowego, bóle głowy czy też podrażnienia skóry.

Jak działa czujnik jakości powietrza?
Tego typu narzędzie najczęściej funkcjonuje na zasadzie pompy zasysającej powietrze. Zaciągnięte do urządzenia powietrze przechodzi przez komorę pomiarową, gdzie znajduje się fotometr laserowy stanowiący główną część czujnika. Ocenia on jakość powietrza i generuje informacje, które następnie wyświetlane są na ekranie LCD lub na urządzeniu sparowanym z czujnikiem za pomocą Bluetooth bądź Wi-Fi. Na niektórych czujnikach znajdą się też diody, których zapalenie powinno zaalarmować o złym stanie otoczenia.

Sensory, które badają poziom zanieczyszczenia powietrza, są rozmieszczone w wielu różnych polskich miastach, co ułatwia monitorowanie nawet dużych obszarów i szybkie interweniowanie w razie niekorzystnych odczytów.

Sensory Airly, czyli taki jaki otrzymała gmina Gniew, mierzą kluczowe składniki zanieczyszczenia, tj. cząstki stałe (PM1, PM2,5, PM10) oraz gazy (NO2, O3, SO2 i CO), aby każdy użytkownik a w tym przypadku gmina, miał szczegółowy wgląd w jakość powietrza, którym oddycha. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto