Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy herb Kociewia jest legalny? Godło z patentem

Józef M. Ziółkowski
Herb Kociewia
Herb Kociewia
Dwa tygodnie temu pisaliśmy w "Dzienniku Tczewskim" o tym, że Kociewie nareszcie ma swój herb. Od tego czasu odebraliśmy wiele telefonów w tej sprawie. Naszych Czytelników interesuje głównie to, czy herb ustanowiony ...

Dwa tygodnie temu pisaliśmy w "Dzienniku Tczewskim" o tym, że Kociewie nareszcie ma swój herb. Od tego czasu odebraliśmy wiele telefonów w tej sprawie. Naszych Czytelników interesuje głównie to, czy herb ustanowiony przez Walne Zgromadzenie Stowarzyszeń i Związków "Kociewska Więźba" jest legalny i kto może go używać. Jakie są zasady umieszczania herbu na plakietkach, balonikach, koszulkach.

Niektórzy mieszkańcy Kociewia twierdzą, że opis do herbu powinien być bardziej precyzyjny. Trudno, ich zdaniem, zgodzić się z fragmentem opisu mówiącym, że Kociewie jest bogate w lasy. Może jego fragment tak, jednak na "Kociewiu tczewskim" brakuje lasów. Podobnie jest w okolicach Świecia. W herbie powinny też zostać opisane poszczególne kolory.
- Czy zamiast żółtego, może być używany kolor złoty - zapytała nas Sabina R. - Istnieją przecież różne odcienie kolorów. Chodzi mi o to aby nikt nie mógł dokonywać
zmian w herbie.
Z tą i innymi, podobnymi wątpliwościami zwróciliśmy się do istniejącej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Komisji Heraldycznej. Zajmuje się ona opiniowaniem herbów, flag, emblematów, insygniów.

Powiedziano nam, że w sprawie herbów gmin, stowarzyszeń nie ma precyzyjnych regulacji prawnych. Chronione są znaki państwowe Rzeczpospolitej Polskiej jak godło, barwy i hymn.
Nie ma też rejestru w których gromadzono by herby. Własne symbole, czyli herby, flagi, emblematy określają sobie samorządy.
- To jest ich wyłączna kompetencja - powiedział nam Adam Misiuwianiec, sekretarz Komisji Heraldycznej. - Kierują się własną wolą i uznaniem jakim znakiem chcą się legitymować.
Przyznał, że zasada pełnej dowolności ustalania herbów funkcjonowała do 1990 roku. Gdy pojawiały się powiaty i województwa okazało się, że dowolność w tworzeniu herbów była zbyt daleko posunięta. Wiedza o zasadach heraldyki w narodzie zaginęła. Stanowiono koszmarne znaki, które nie miały nic wspólnego z herbami.

W 1998 roku postanowiono, że wyłączną kompetencją gmin, powiatów województw będzie to, jakim znakiem chcą się pieczętować. Natomiast aby wyeliminować błędy
w tworzeniu herbu, zanim zostanie on przejęty, gmina, powiat, województwo ma obowiązek wystąpienia do ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji aby zasięgnąć jego opinii o poprawności projektu. Zasadą jest aby do herbów ziemskich nie wprowadzać dużych elementów herbów rodowych. Ani przyjmować herbu rodowego za herb gminy.
- Jednak nasza opinia nie jest wiążąca dla składającego projekt - wyjaśnia Adam Misiuwianiec.- Mimo negatywnej opinii Komisji Heraldycznej projekt może być zatwierdzony przez władze samorządowe. Bardzo wiele samorządów korzysta jednak z podpowiedzi specjalistów heraldyki.

Przepisy o których mowa nie dotyczą stowarzyszeń, organizacji społecznych, przedsiębiorstw, spółek prawa handlowego, osób fizycznych. Podobnie jak samorządy mogą one przyjmować różne znaki. Nowoczesnym, modnym pod względem kompozycji herbem jest też logo. Jeżeli ktoś chce ochronić znak w postaci herbu czy loga może zgłosić to do Urzędu Patentowego.
Aby herb Kociewia był właściwie wykorzystywany powinien zostać zarejestrowany. Powinien również powstać regulamin jego używania.

• Jerzy Cisewski
prezes Federacji Stowarzyszeń i Związków Kociewska Więźba

- Mamy zatwierdzony przez federacją stowarzyszeń herb Kociewia. Prace jednak się nie zakończyły. Posiada on ogólny opis poszczególnych elementów, znaczenia kolorów. Prowadzimy rozmowy z historykami zajmującymi się heraldyką. Nie wykluczam, że mogą być drobne poprawki jego wyglądu. W lipcu ustalimy zasady używania herbu przez zainteresowanych. Ponieważ herbów z gryfem jest bardzo dużo, herb Kociewia zostanie zarejestrowany.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto