18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy plastry i gumy nikotynowe naprawdę pomagają rzucić palenie?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Plastry i gumy nikotynowe mają coraz więcej zwolenników – czy rzeczywiście mają wpływ na skuteczność starań o zerwanie z nałogiem?

Palenie papierosów przyspiesza proces starzenia się skóry, obniża kondycję psychofizyczną człowieka i zwiększa ryzyko rozwoju groźnych chorób, takich jak rak krtani, płuc lub przełyku. Nic więc dziwnego, że coraz więcej palaczy usiłuje zerwać z nałogiem nikotynowym i tym samym poprawić swoje szanse na zdrowe i długie życie. Sprzymierzeńcem osób starających się rzucić palenie są specjalne plastry oraz gumy zawierające nikotynę. Czy faktycznie działają?

Koniec z nałogiem!

Uzależnienie od papierosów rozwija się stosunkowo szybko, ale zerwanie z nałogiem wymaga zwykle dużo czasu. Często zdarza się, że po kilku miesiącach lub nawet latach od odstawienia papierosów ekspalacz sięga po nie na nowo, chcąc odstresować się w trudnej sytuacji. Nawet jeśli wmawia sobie, że jeden papieros nie oznacza powrotu do nałogu, w większości przypadków po pierwszym papierosie zapala kolejnego i w ciągu zaledwie kilku dni znów nie wyobraża sobie życia bez tak zwanego „dymka”.

Plastry nikotynowe

Aby skutecznie rozprawić się z uzależnieniem od papierosów, oprócz silnej woli i mocnego postanowienia zmiany złych nawyków warto mieć konkretne wsparcie, na przykład w postaci substytutów papierosów, czyli plastrów lub gum nikotynowych. Jak wyjaśnia Anna Ręklewska, psycholog i psychoterapeuta, „po naklejeniu plastra nikotynowego dawka nikotyny przenika przez skórę do krwiobiegu, co zmniejsza uczucie «głodu» nikotynowego. Plastry są proste do stosowania i po naklejeniu niemal nieodczuwalne”. Plastry nikotynowe działają od 16 do 24 godzin – ich rodzaj należy dobrać do stopnia uzależnienia.

Gumy zwalczające nałóg palenia

W pozbyciu się nałogu pomagają również gumy nikotynowe, dostępne w dwóch wersjach smakowych i w dwóch różnych dawkach nikotyny. „Przy używaniu gum nikotynowych ważne jest to, żeby nie żuć jej tak jak w przypadku zwyczajnej gumy” ‒ podkreśla psycholog. „Trzeba żuć powoli, połykając przy tym jak najmniej śliny, żeby nikotyna w niej zawarta mogła powoli przeniknąć przez jamę ustną do krwi. Istotne jest, aby najpierw zapoznać się z instrukcją producenta – wtedy terapia przynosi najlepsze efekty i w końcowej fazie może pomóc w zwalczeniu nałogu palenia”.

Zrywanie z uzależnieniem od papierosów za pomocą gum nikotynowych zazwyczaj trwa trzy miesiące, przy czym taka terapia nie powinna być kontynuowana przez dłużej niż rok. Co warte podkreślenia, nie każdy palacz może z niej skorzystać. Ważnymi przeciwwskazaniami do stosowania gum nikotynowych są: karmienie piersią, ciąża, czynne zapalenie przełyku, obliteracja naczyń, przebyty niedawno zawał serca, wrzody żołądka i dwunastnicy, schorzenia stawu żuchwowo-skroniowego oraz nadciśnienie tętnicze krwi.

Decyzja o rzuceniu palenia to tylko pierwszy krok do poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. Aby postanowienie o zerwaniu z nałogiem nie rozpłynęło się we mgle już pierwszego dnia bez papierosa (np. podczas spotkania towarzyskiego lub w obliczu silnego stresu), proces odstawiania nikotyny warto wydłużyć o kilka tygodni, poprzez przyjmowanie coraz mniejszych dawek tej substancji z gumą do żucia lub specjalnym plasterkiem. Organizm ma wówczas odpowiednio dużo czasu do oswojenia się z malejącą podażą nikotyny i nie reaguje głodem nikotynowym. W rezultacie zerwanie z nałogiem papierosowym staje się prostsze i mniej stresujące dla osoby uzależnionej od nikotyny, a szanse na przetrwanie kolejnego dnia bez papierosa wyraźnie rosną. W celu zoptymalizowania efektów prowadzonych działań warto zadbać także o zdrową dietę i aktywność ruchową.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto