Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały". 103. rocznica powrotu Pelplina oraz Gniewu do odrodzonej Polski

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
27 stycznia 1920 roku oraz 28 stycznia 1920 r. oddziały Frontu Pomorskiego wkraczając do Gniewu i Pelplina dokonały ich przyłączenia do odrodzonej Polski. „… oto spełniło się to, co było z dawna szczytem naszych marzeń, pragnień i celów …” (z kart dawnego Pielgrzyma). Po blisko 148 latach zaboru pruskiego Pelplin i Gniew powrócił na łono ukochanej Ojczyzny.

103. rocznica powrotu Pelplina do odrodzonej Polski

Zachowały się liczne opisy tych wydarzeń m.in. wkroczenie oddziałów polskich do Duchowej Stolicy Kociewia - Pelplina opisali Janusz Ciemnołoński i Janusz St. Pasierb w swojej książce pt. Pelplin:

„W środę, 28 stycznia 1920 roku już rano kapela złożona z 12 muzykantów odegrała z wieży katedralnej kilka pieśni narodowych. Ulice przybrano barwami narodowymi, młodzież i stowarzyszenia z chorągwiami ustawiły się od dworca do katedry. Wśród bicia dzwonów około godz. 11 przybył oddział ułanów krechowieckich pod dowództwem rotmistrza Podhorskiego i załoga pociągu pancernego. W południe wmaszerował pod dowództwem pułkownika cały pułk w sile 1200 żołnierzy, przybyły wprost z frontu. Po powitaniu na rynku odbyło się wieczorem nabożeństwo dziękczynne w katedrze”.

Tegoroczny obchody 103. rocznicy powrotu Pelplina do odrodzonej Polski zostały zaplanowane na 3 lutego 2023, w przeddzień rocznicy przyjazdu do naszego miasta dowódcy Frontu Pomorskiego – Generała Józefa Hallera, który miał miejsce 7 dni po oficjalnym wyzwoleniu Pelplina tj. 4 lutego 1920 r.

Program:

  • 08.45 Zbiórka uczestników uroczystości przed dworcem PKP w Pelplinie
  • 08.50 Przyjazd Generała Józefa Hallera pociągiem – oficjalne powitanie oraz przemówienie
  • 09.00 Uroczysta defilada ulicami miasta
  • 09.30 Przybycie Generała Hallera przed bazylikę katedralną w Pelplinie – modlitwa w katedrze
  • 09.45 Poczęstunek przed Collegium Marianum.
  • 10.00 Zakończenie uroczystości

Gniew powrócił do Macierzy

W przypadającą w tym roku 103. rocznicę powrotu Gniewu do Macierzy, w Szkole Podstawowej nr 2 im. gen. Józefa Hallera w Gniewie po raz kolejny odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające wydarzenia tamtych dni. Miejsce nieprzypadkowe, bowiem na terenie tej właśnie placówki, która dumnie nosi imię bohatera wydarzeń z 1920 roku, stoi pomnik z dewizą generała Hallera "Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały". To pod nim złożono wiązanki kwiatów, symbolizujące pamięć tych ważnych w historii Ziemi Gniewskiej chwil.

Kwiaty złożyli dyrekcja placówki w osobach Ewy Grudzińskiej i Reginy Gappy, burmistrz miasta i gminy Gniew Maciej Czarnecki oraz jego zastępca Joanna Kamińska oraz przewodniczący rady miejskiej w Gniewie Damian Szmyt.

Z kart historii

W październiku 1919 r. generałowi Józefowi Hallerowi powierzono dowództwo Frontu Pomorskiego, utworzonego w celu pokojowego i planowego zajęcia Pomorza, przyznanego Polsce na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego. Zgodnie z planem przejmowanie Ziem Pomorskich rozpoczęło się 18 stycznia 1920 r. od przejęcia Torunia przez oddziały 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty. Poszczególne miejscowości przejmowano od wycofujących się wojsk niemieckich aż do 11 lutego 1920 r., kiedy to ostatni żołnierze opuścili Gdańsk.

Przyłączenie Ziemi Gniewskiej do niepodległej Polski oficjalnie nastąpiło 27 stycznia 1920 roku. Pomimo kilku incydentów, wśród których były próby stawiania zbrojnego oporu, a także liczne przypadki sabotażu, obejmowanie Pomorza dla Polski przebiegało bez większych zakłóceń. 10 lutego 1920 r. generał Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto