Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa Kociewskie Pióra trafiły do Tczewa, a łącznie trzy do powiatu tczewskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Andrzej Radomski
Reprezentanci nominowanych w kategorii zbiorowej "Animacja kultury", od lewej: Harcerskiej Orkiestry Dętej z Tczewa, chóru Schola Cantorum Gymevensis i LOK "Adamantos" Damy i Rycerze Księstwa Pomorskiego
Reprezentanci nominowanych w kategorii zbiorowej "Animacja kultury", od lewej: Harcerskiej Orkiestry Dętej z Tczewa, chóru Schola Cantorum Gymevensis i LOK "Adamantos" Damy i Rycerze Księstwa Pomorskiego Andrzej Radomski
W Borzechowie, w restauracji K2, odbyła się dziesiąta już, jubileuszowa gala wręczenia nagród Kociewskie Pióra, wręczanych twórcom działającym na Kociewiu i dla Kociewia.

Organizatorem gali było tradycyjnie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. Małgorzaty Hillar, a podczas wieczornego wydarzenia na sali spotkali się zarówno lokalni działacze społeczni i kulturalni, jak też samorządowcy, m. in. otwierający galę wójt gminy Zblewo, Artur Herold, wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki, a także wójtowie, starostowie, burmistrzowie i prezydenci wielu innych kociewskich gmin i powiatów.

W kategorii "Literatura" laureatem pióra został pisarz i rzeźbiarz Michał Majewski ze Starogardu Gdańskiego.

- To dla mnie wielki zaszczyt i satysfakcja, a także motywacja do dalszej pracy - mówił zwycięzca już po odebraniu nagrody.

W kategorii "Publicystyka" zdobywcą Pióra została Małgorzata Kruk z Fabryki Sztuk w Tczewie.

- Muszę się państwu do czegoś przyznać. Z jednej strony bardzo sie cieszę, ale z drugiej jestem tez pełna obaw, czy podołam - podkreślała w mowie Małgorzata Kruk. - Takie wyróżnienie to bowiem wyzwanie, aby jeszcze aktywniej działać na rzecz Kociewia.

Animatorem kultury godnym Kociewskiego Pióra za osiągnięcia w 2015 r. uznana została Zofia Sumczyńska, właścicielka Galerii 24B w Starogardzie Gd.

- To ważne, że ktoś o nas pamięta, ktoś nas zauważa i działa, aby o nas mówiono - podkreślała znaczenie nagrody laureatka.

W kategorii zespołowej animacji kultury nagrody wręczono aż dwie i obie trafił do powiatu tczewskiego. Otrzymały je: Harcerska Orkiestra Dęta z Tczewa (statuetkę w imieniu całego zespołu odebrałą dyrygentka, Magdalena Kubicka-Netka) oraz chór gregoriański Schola Cantorum Gymevensis z Gniewa (statuetkę wręczono dyrygentowi Eligiuszowi Machlusowi i menedżerowi chóru, Wojciechowi Górskiemu).

- Dziękuję prezydentowi Tczewa, zarówno za wniosek, jak i za to, że orkiestra ma stabilne warunki rozwoju - mówiła Kubicka- Netka. - Orkiestra liczy sobie ponad 60 osób, w takim zespole pasja jest potrzebna, ale bez wsparcia z samą pasją daleko byśmy nie zajechali.

- Ciężko jest zachęcić ludzi do chorału gregoriańskiego, mimo że jest on bardzo piękny - opowiadał z kolei Eligiusz Machlus. - Ale kiedy udaje się to i w zespole pojawiają się nowi członkowie, napawa nas to optymizmem i motywacją do dalszego działania.

Wręczono wreszcie Kociewskie Pióro za całokształt twórczości, które tym razem otrzymał zespół Lubichowskie Kociewiaki. Nagrodę w imieniu całej grupy odebrała Bogumiła Fiałkowska w towarzystwie dwóch młodych członków, Patrycji Galimowskiej i Macieja Mokwy. Jednocześnie wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Waldemar Fura ze Świecia oraz Stefan Kukowski z Tczewa.

Nie zabrakło też oprawy muzycznej. Galę otworzyła Ewelina Rytelewska, wykonując przebój Adele pt. "Hello", a rozdanie nagród zwieńczył z kolei uczestnik programu "The Voice of Poland", Tobiasz Staniszewski ze Świecia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto