Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Tczewa, czyli 95 rocznica wyzwolenia miasta spod zaboru pruskiego. ZOBACZ ZDJĘCIA

Andrzej Radomski
Tadeusz Magdziarz
Tadeusz Magdziarz Andrzej Radomski
Tczew spędził pod zaborem pruskim 148 lat. Na łono Rzeczpospolitej Polskiej wrócił dopiero 30 stycznia 1920. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodziliśmy Dzień Tczewa – już po raz 95.

Z okazji 95 rocznicy powrotu Tczewa do ojczyzny uroczystą sesję Rady Miasta zwołano w Centrum Kultury i Sztuki. Wśród gości znaleźli się m.in. senator Andrzej Grzyb i poseł Kazimierz Smoliński. Dla zebranych zaśpiewały Laura Dziąba, uzdolniona uczennica Gimnazjum nr 3 w Tczewie, oraz Paula Brzóska, młoda tczewianka, która zasłynęła występem w programie „Must Be The Music”. Kazimierz Ickiewicz jak co roku wygłosił wykład poświęcony ojczyźnie, a prezydent Mirosław Pobłocki streścił najważniejsze i najciekawsze wydarzenia, jakie miały miejsce w Tczewie w ubiegłym roku.

- Jednym z najważniejszych celów obecnej kadencji będzie pozyskanie środków unijnych na dalszy rozwój miasta, aby tczewianom w Tczewie żyło się coraz lepiej - dodał.

Za zasługi dla miasta medalem Pro Domo Trsoviensi odznaczony w tym roku został Tadeusz Magdziarz, prezes Nadwiślańskiego Klubu Krajoznawczego „TRSOW”. Tradycyjnie rozdano też nagrody Kociewskiego Kantoru Edytorskiego – Pierścienie Mechtyldy. Nagrodzeni zostali:

- Katarzyna Peplińska w kategorii „literatura”;
- Grzegorz Woliński i Stanisław Sierko w kategorii „publicystyka”;
- Alicja Gajewska i Jarosław Pająkowski w kategorii „edukacja regionalna”.

Sąsiedzkie samorządy - powiatowy, pelpliński i wojewódzki - również złożyły władzom i mieszkańcom Tczewa życzenia z okazji rocznicy. Wzruszającym akcentem było odczytanie przez Jacka Prętkiego z KKS „Unia Tczew” listu napisanego przez Kazimierza Piechocińskiego, Honorowego Obywatela Tczewa, uciekiniera z Auschiwtz, w którym opowiadał o swoich przeżyciach w obozie koncentracyjnym.

Po zakończeniu uroczystej sesji zebrani udali się na pl. Hallera, gdzie odsłonięta została tablica poświęcona samemu Józefowi Hallerowi i jego Błękitnej Armii, wmurowana w nawierzchnię mniej więcej w miejscu, w którym generał stał podczas odwiedzin w wyzwolonym Tczewie.

- Podzielę się z państwem ciekawostką historyczną - powiedział prezydent. - Choć Tczew faktycznie powrócił do ojczyzny 30 stycznia, sam gen. Haller trafił tu dopiero kilka dni później, 4 lutego, i spotkał się z mieszkańcami właśnie na tym oto placu.

Symbolicznego przecięcia wstęgi na prośbę prezydenta Pobłockiego dokonała Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto