Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Tczewa: wiceminister Kazimierz Smoliński z nagrodą „Tczewianin Roku” [ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Kulminacją uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji Dnia Tczewa było wręczenie tytułu „Tczewianin Roku”. Otrzymał go wiceminister Kazimierz Smoliński.

Dzień Tczewa obchodzony jest na pamiątkę wkroczenia wojsk gen. Józefa Hallera 30 stycznia 1920 r. Tradycyjnie rozpoczyna go msza św., po której uroczystości kontynuowane są w Centrum Kultury i Sztuki.

- To szczególna okazja, aby wyróżnić tczewian, którzy wyróżnili się działalnością w ubiegłym roku - powiedział Mirosław Augustyn, przewodniczący Rady Miejskiej.

Zanim podsumowanie minione 12 miesięcy chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych w 2017 r. honorowych obywateli Tczewa - Jerzego Kubickiego i Kazimierza Piechowskiego, a także wiceprezydent Annę Misztal-Kowalinę. Refleksję o patriotyzmie wygłosił miejski radny i historyk Kazimierz Ickiewicz, a głos w imieniu władz miasta, pod nieobecność chorego prezydenta Mirosława Pobłockiego, zabrał jego zastępca, Adam Burczyk.

- Mamy nadzieję, że mieszkańcy Tczewa włączą się w przygotowania do obchodów 100-lecia niepodległości - mówił. - Na pewno nie zabraknie wówczas okolicznościowych festynów i wystaw, ale także inwestycji, jak niecka na Czyżykowie, skwer na os. Staszica czy nowy stadion lekkoatletyczny przy ul. Bałdowskiej.

Najważniejszym wydarzeniem było wręczenie nagrody prezydenta miasta „Tczewianin Roku”. Powędrowała ona do wiceministra infrastruktury i posła Kazimierza Smolińskiego.

- Jako wiceminister i poseł bardzo skutecznie działał na rzecz naszego miasta, pomagając w zdobyciu dotacji na tereny nadwiślańskie i na remont Mostu Tczewskiego czy też w rozpoczęciu budowy nowego sądu - wyjaśniał wiceprezydent.

- Jestem bardzo wzruszony wyróżnieniem - powiedział laureat. - Pierwszy raz otrzymuję miejskie wyróżnienie, w 100-lecie niepodległości, dołączając do grona tak ważnych postaci w życiu naszego miasta. Ostatnie 20 lat w historii Tczewa to ogromny postęp w rozwoju. Musimy rozwijać poczucie lokalnej tożsamości, ale nie zapominać, że przede wszystkim jesteśmy Polakami.

Kociewski Kantor Edytorski wręczył także swoją nagrodę - „Pierścień Mechtyldy”. Otrzymał go prof. Józef Borzyszkowski.

O akcent muzyczny zadbał chór mieszany pod dyrekcją Kazimierza Ostrowskiego i w towarzystwie solistki Agaty Sowy. Uroczystą sesję zakończyła wersja koncertowa oratorium „Panie powstrzymaj głos ostatniego dzwonu. Msza powszechna o pokój.”

Tczew NaszeMiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto