Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ekonomik" świętuje - 75 lat - w rzeczywistości Tczewa

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Tę szkołę (Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie - dop. red.) tworzyły trzy pokolenia ludzi z pasją i wizją. Konsekwentnie, od początku jej powstania w październiku 1945 roku, budowali oni markę placówki. Pierwszym, który oddał jej swoje serce był ówczesny dyrektor Stanisław Łoś (1945-50). Jego staraniem powołano Państwowe Gimnazjum Handlowe w Tczewie, które mocno wzorowano na marce i tradycji Gimnazjum Kupieckiego działającego w okresie międzywojennym.

Od tego czasu, szkoła pod kierunkiem kolejnych dyrektorów: Czesława Stachurskiego (1950-64), Stanisława Michalika (1964-65), Czesława Glinkowskiego (1965-77), Zygmunta Lehmanna (1970-1988), Eleonory Lewandowskiej (1988-2006) oraz od 2006 r. Jerzego Cisewskiego, kilkakrotnie zmieniała nazwę, siedzibę, właściciela oraz kierunki kształcenia.

W ciągu minionych siedemdziesięciu pięciu lat kilka ważnych wydarzeń zdecydowało o warunkach nauczania, obliczu szkoły oraz roli, jaką odegrała w środowisku i regionie.

W 1957 r. stała się szkołą resortową pod patronatem Centralnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Warszawie. Kształciła kadry na potrzeby spółdzielczości wiejskiej. Swoje kwalifikacje w trybie zaocznego kształcenia uzupełniali również pracownicy gminnych spółdzielni. To wtedy zaczęła się intensywna „praca u podstaw”, a troska o coraz wyższy poziom kształcenia na długie lata była wyzwaniem dla nauczycieli i kolejnych dyrektorów.

Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było oddanie do użytku w 1973 roku nowego kompleksu gmachów przy ul. Gdańskiej 17. Szkoła w takim kształcie funkcjonuje do dzisiaj. Nowoczesne i dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe, przestronna sala gimnastyczna, zasobna biblioteka szkolona, przytulny internat oraz duży park szkolny z boiskami sportowymi stworzyły zupełnie nowe standardy kształcenia.

Utrzymanie wysokiego poziomu bazy dydaktycznej to stała troska każdego dyrektora. Aktualnie najbardziej spektakularne zmiany dokonują się w sferze cyfryzacji szkoły. Profesjonalne programy komputerowe udostępniane uczniom w procesie kształcenia, powszechna możliwość nauki on-line to już jest oczywiste wejście w XXI wiek.

Zupełnie nowym rozdziałem w pracy wychowawczej szkoły było nadanie jej w 1999 roku imienia ks. Janusza St. Pasierba. Szkoła wtedy ostatecznie określiła swoją wizję i misję, dla której inspiracją jest postać tego wielkiego erudyty, kapłana, poety i historyka sztuki związanego z Tczewem, Kociewiem, Pomorzem Gdańskim.

Osiągnięcia szkoły i jej zasłużoną renomę w środowisku lokalnym warunkuje szereg czynników: profesjonalna kadra, stała modernizacja bazy dydaktycznej, przemyślana promocja zachęcająca dobrych uczniów do wyboru szkoły, wzorowa współpraca z rodzicami i środowiskiem, umiejętność pozyskiwania sponsorów, zapewnienie młodzieży możliwości odbywania atrakcyjnych praktyk zawodowych w kraju i za granicą.

W ciągu 75 lat mury szkolne opuściło 12500 dobrze wykształconych absolwentów, którzy bez problemów znajdują pracę. To oni utrwalają markę szkoły i są jej dumą.

DYREKTOR
Jerzy Cisewski

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto