Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska Noc Muzeów w powiecie tczewskim. Będzie się działo! [PROGRAM]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Programy przygotowane na jutrzejszą Europejską Noc Muzeów przez placówki z naszego powiatu są tak bogate i różnorodne, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Na większość atrakcji wstęp jest bezpłatny. A co konkretnie przygotowano?

Odpoczynek w Fabryce

Fabryka Sztuk po ubiegłorocznej widowiskowej imprezie, poświęconej nauce, tym razem stawia na... relaks.
- Warto zwolnić tempo życia, zatrzymać się chociaż na chwilę, a energię zaczerpnąć z natury - przekonuje Alicja Gajewska, dyrektorka tczewskiej placówki.
W swojej głównej siedzibie przy ul. 30 Stycznia 4 Fabryka Sztuk zaprasza od godz. 19.00 do północy na: koncert grupy Chakra Zu, czyli alchemicznego tygla organicznych dźwięków; stoisko edukacyjno-kulinarne „Lecimy w kulki, czyli słodko bez cukru” (celem warsztatów jest przybliżenie zasad zdrowego żywienia - dzieci wspólnie przygotują słodycze bez cukru, na bazie suszonych owoców, orzechów i pestek); stoisko edukacyjno-kulinarne „Dzika kuchnia”; stoisko pszczelarskie i bartnicze; warsztaty wiklinowe i sianowe cudeńka; stoisko dojenia krowy i robienia masła; Pracownia Rzemiosł Dawnych; gry i zabawy dla dzieci; warsztaty motania lalek; warsztaty świec żelowych i kolorowych butelek; japoński teatr Kamishibai; warsztat z zaniechania; warsztaty kosmetyków naturalnych; warsztaty z silwoterapii „Leczenie lasem” w Parku Miejskim (godz. 19.30-21.00).
W kamienicy przy ul. Podmurnej 15 będzie można zobaczyć wystawę „Rzeźba w drewnie i kamieniu Marcina Plichty”, wziąć udział w warsztatach rzeźby i malowania toreb. W głównej siedzibie będzie dostępna ekspozycja „20 lat wolności. Tczew 1920-1939”, a o godzinie 21.30 wyruszy spacer z Dawnym Tczewem pt. „Tajemnice Tczewskiego Parku”.

Wikingowie i trolle
Na Noc Muzeów zaprasza także Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków (bilet w cenie 1 zł na oba obiekty). W muzeum goście stworzą krainę psotnych trolli (kolorowe zajęcia z nagrodami dla dzieci - 2. piętro), a w CKWS czekają na zwiedzających waleczni wikingowie oraz ciekawostki ze świata konserwacji muzealiów i rekonstrukcji cyfrowej (godz. 19.00-24.00). W programie: obóz wikingów - pokazy walk historycznych wojowników; Zbrojownia wikingów; warsztaty zdobnictwa w skórze; Od Sumerów po późne średniowiecze - stoisko z grami planszowymi; zajęcia o konserwacji i skanowaniu wraków.

Patriotycznie w katedrze
W dawnym klasztorze cystersów Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem „Niepodległa” (początek o godz. 20.00). W programie: godz. 20.00 (plac przed katedrą) - inscenizacja „W drodze do Niepodległej” (prezentacje oręża, przegląd wojsk i musztra żołnierska); Akt pamięci; godz. 20.40 (katedra i krużganki) - koncert organowy „Polska Pieśń Patriotyczna”, zwiedzanie dawnego opactwa z przewodnikami, Gra terenowa - Questy (z nagrodami dla dzieci), warsztaty klasztorne (skryptorium, iluminacje, drukarstwo, witraże), modlitwy poetyckie „W drodze do Niepodległej”; godz. 21.00 (krużganek północny) - „W drodze do Niepodległej”: prezentacje oręża polskiego na przestrzeni wieków, wspólny posiłek żołnierski (dla wszystkich obecnych); godz. 23.00 (katedra) - koncert dla Niepodległej w wykonaniu zespołu Na Cały Głos, modlitwa za Ojczyznę, pożegnanie.

Moda w obliczu... śmierci
Gniewska Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 19.30 w kościele pw. św. Mikołaja. W programie: Pokaz Mody Dawnej „Moda w obliczu śmierci” przygotowany przez prof. Małgorzatę Grupę z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; Teatr Ognia w wykonaniu Dzieci Klubu z Opalenia; Gra miejska „W ogrodach Sobieskiego”.
Inne atrakcje: Muzeum Jednej Nocy „Z cukrem dookoła świata” (Salka Katechetyczna, ul. Dolny Podmur); Zdjęcie w łóżku (Sala Kameralna, pl. Grunwaldzki 16/17); wystawa prac Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku (Sala Wystawowa, pl. Grunwaldzki 16/17); Muzeum Dobranocek (Pracownia Orange, plac Grunwaldzki 45); Muzeum Kapsla i Wystawa Butelek (plac Grunwaldzki 40); Spójrz w niebo, czyli lunetą w gwiazdy (plac Grunwaldzki 40); Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Kos (Gniewskie Leby); wystawa reprodukcji Leona Wyczółkowskiego (Gniewskie Leby); Skarby gniewskiej świątyni (kościół św. Mikołaja), „Studio A” nocą.

Tczew NaszeMiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto