Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaming edukacyjny to sposób na skuteczną naukę. Jak wprowadzać jego elementy w procesie nauczania? Cenne wskazówki dla rodziców

Redakcja
W naukę warto zaangażować emocje. Tak może się stać, gdy dzieci będą uczyły się poprzez zabawę.
W naukę warto zaangażować emocje. Tak może się stać, gdy dzieci będą uczyły się poprzez zabawę. materiały prasowe Tutore Poland
Mózg, by uczyć się czegoś nowego, potrzebuje zdziwienia, nowości i emocji. Uczniowie nie doświadczą tego, jeśli będą tylko czytać informacje zawarte w podręcznikach. Jak więc zachęcić ich do nauki? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzą nowoczesne metody, np. gaming edukacyjny. Technologia, z której mądrze się korzysta, może nie tylko przynieść dzieciom rozrywkę, ale także solidną dawkę wiedzy.

Spis treści

Nowe technologie to szansa czy zagrożenie?

Obecnie dzieci swój wolny czas często poświęcają na oglądanie filmików w internecie, granie w gry online i korzystanie z mediów społecznościowych. Nieustanna obecność mediów cyfrowych w ich życiu może prowadzić do zaburzeń deficytu uwagi. Z badań Digital Care wynika, że już 2/3 najmłodszych ma własną komórkę, a blisko połowa używa telefonu więcej niż 3 godziny dziennie. Smartfon, ale też tablet, czy laptop służy im m.in. jako źródło rozrywki, często nieweryfikowanej przez rodzica.

Warto więc zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać nowe technologie, by miały one szansę przynieść uczniom korzyści, a nie straty. Podczas nauki ważne jest zaangażowanie wszystkich zmysłów, uruchomienie emocji i dobra zabawa. Wszystkie te elementy możemy znaleźć w cyfrowych (i nie tylko) grach edukacyjnych.

Nauka przez granie, czyli czym jest gaming edukacyjny

Gamifikacja lub inaczej gaming edukacyjny to metoda kształcenia polegająca na wykorzystaniu w trakcie nauki mechanizmów powszechnie stosowanych w grach. Zwykle opiera się na założeniach tych komputerowych – strategicznych, zręcznościowych czy fabularnych.

Ma za zadanie motywować i zachęcać dziecko do pracy poprzez współpracę i rywalizację, pokonywanie wyzwań, kolekcjonowanie punktów czy przechodzenie poziomów. Sprawia, że uczenie się rzeczy uważanych za nudne, żmudne lub rutynowe staje się dla dziecka ciekawe.

- Środowisko cyfrowe jak obecnie żadne inne jest w stanie skutecznie skupić uwagę dziecka. Dzieje się tak, ponieważ gry online kładą nacisk na bodźce sensoryczne, które są bardzo ważne w nauczaniu współczesnego ucznia. Gamifikację, oczywiście w ograniczonej formie, można wprowadzać już od szóstego roku życia. Ważne, by jako rodzic zrobić to mądrze – mówi Julia Kuberska, Head of Learning and Develompent Tutore Poland.

Gry edukacyjne. Jak mądrze je wprowadzać?

Zanim zaczniemy wdrażać najmłodszych w edukacyjny świat nowych technologii, zweryfikujmy to, w co obecnie gra nasze dziecko i czym zajmuje się w sieci. To podstawowa lekcja, która powinna być odrobiona przez każdego rodzica. Sprawdźmy więc, czy strony, które dziecko odwiedza, są bezpieczne i dostosowane do jego wieku i rozwoju.

Kolejnym krokiem jest rozmowa. Zainteresujmy się światem, który jest dla dziecka ważny, dowiedzmy się, na czym polegają gry, którym on lub ona poświęca swój wolny czas. Warto jest także wspólnie z córką czy synem ustalić jasne zasady, regulamin (np. czas przeznaczony na granie to 20 minut, raz w tygodniu). Zasady te można spisać i powiesić w widocznym miejscu.

Na koniec warto wejść w świat dziecka nie tylko na poziomie rozmowy, ale też praktycznie, a więc mówiąc krótko: zagrać z nim grę. Poniżej zamieszczamy kilka propozycji sposobów na naukę i zabawę w jednym:

  • Skorzystaj z quizów i testów online (dostępne m.in. na takich platformach jak Quizlet czy Kahoot!) – to ciekawa forma, w której dzieci mogą uczyć się np. języków;
  • Sprawdź swoją wiedzę, korzystając z darmowych aplikacji (m.in. Lekturowo, Fiszkoteka, Photomath);
  • Zagraj w edukacyjne gry planszowe;
  • Stwórz z dzieckiem własną grę edukacyjną;
  • Jeśli dziecko jest zafascynowane światem cyfrowym, dobrym pomysłem może być zapisanie go na lekcje programowania (obecnie popularnością cieszy się nauka programowania z Minecraftem, w niektórych miejscach można zapisać się na darmową lekcję, dzięki czemu dziecko ma szansę zobaczyć, czy jest to coś dla niego).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gaming edukacyjny to sposób na skuteczną naukę. Jak wprowadzać jego elementy w procesie nauczania? Cenne wskazówki dla rodziców - Strefa Edukacji

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto