Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Garść wspomnień o 16 Tczewskim Batalionie Saperów [ZDJĘCIA]

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
16 Tczewski Batalion Saperów
W sobotę - 15 sierpnia - obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji wspominamy 16 Tczewski Batalion Saperów, którzy do niedawna stancjonowali w Tczewie.

Batalion powstał w roku 1945 jako 47 batalion saperów. Siedzibą jednostki był początkowo Gdańsk Wrzeszcz, a następnie w lutym 1946 roku przeniesiono do Gdańska Oliwy, a w maju 1949 roku do Elbląga. Oficjalne powitanie jednostki w Tczewie nastąpiło w dniu 12 października 1951r.

W 1945 roku żołnierze batalionu usunęli łącznie 36 000 min i pocisków różnego typu, od 1946 roku przystąpiono do dalszego rozminowania terenów woj.Gdańskiego, szczególnie portów Gdańska, Gdyni i półwyspu Helskiego.

W kolejnych latach batalion realizował w dalszym ciągu prace związane z rozminowaniem i oczyszczaniem terenów w rejonie Pszczółek, Różyn, Pruszcza Gdańskiego, Nowego Dworu oraz powiatach tczewskim i kwidzyńskim.

Tczewscy saperzy przyczynili się do oddania wielu obiektów i tysięcy hektarów ziemi rolnikom. W latach 1952-1955 batalion brał udział w rozminowaniu byłej kwatery Hitlera koło Kętrzyna.

W dniu 12 marca 1961 roku społeczeństwo miasta Tczewa ufundowało sztandar, który został wręczony na placu Hallera w Tczewie.

47 Batalion Saperów przyjął dziedzictwo tradycji 16 Batalionu Saperów 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty, pamiętając również o 2 Batalionie Strzelców stacjonującym w Tczewie przed drugą wojną światową. Nastąpiło przemianowanie jednostki określonej odtąd jako 16 Batalion Saperów 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Dokonał tego symbolicznie Szef Wojsk Inżynieryjnych Warszawskiego Okręgu Wojskowego ppłk dypl. Ryszard Żuchowski, wręczając dowódcy 47 Batalionu Saperów akt dziedzictwa tradycji 16 Batalionu Saperów 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty. Wielokrotnie używany przymiotnik „tczewscy saperzy”, gdyż tak ci żołnierze byli określani przez lokalne środowisko , batalion otrzymał formalną wyróżniającą go nazwę „TCZEWSKI”.

24 września 1994 roku, batalion otrzymał od społeczeństwa drugi już w historii sztandar. Uroczystość miała miejsce na placu Marszałka Piłsudskiego w Tczewie. Akt nadania sztandaru podpisany został przez ówczesnego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Wałęsę.

Po saperach nie ma już śladu

1 października 2011 na Skwerze Kościuszki w Tczewie mieszkańcy i władze Tczewa pożegnali żołnierzy 16 Tczewskiego Batalionu Saperów, którzy po 60 latach stacjonowania w garnizonie Tczew przedyslokowali się do Niska. Podczas uroczystości odsłonięto obelisk z płytą pamiątkową upamiętniającą 60 lat pobytu w garnizonie 16. bsap.

W lipcu 2017 roku ostatecznie dokonano rozbiórki budynków na terenie byłej jednostki saperów. Właścicielem terenów jest Miasto Tczew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto