Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gniew. Piaseczno Folklor Festiwal już za nami - poznajmy laureatów

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gniew
Piaseczno Folklor Festiwal 2021 za nami, a wraz z nim przeglądy zespołów muzycznych z całego Pomorza! Poznajmy werdykt jurorów oceniających występy zespołów, jakie zgłosiły się do tegorocznej edycji festiwalu.

Weekend w gminie Gniew upłynął pod znakiem Piaseczno Folklor Festiwal. Jak co roku stolica duchowa Kociewia zgromadziła miłośników kultywowania tradycji ludowych na Pomorzu.

Cykl dziesięciu spotkań z kociewskim folklorem, w ramach projektu „Wakacje z kociewskim folklorem”, wprowadził uczestników w klimat tradycyjnych wartości, muzyki i smaków, aby mogli w pełni uczestniczyć w niezwykłej atmosferze Piaseczno Folklor Festiwalu.

- Mamy nadzieję, że dzięki praktycznym zajęciom gniewska młodzież dostrzegła, że nasza rodzima kultura, kociewski folklor może być cennym źródłem wartości i wiedzy, które inspirują do działań twórczych – mówi Anna Czyżewska, dyrektor CKiBP Gniew. – Chcieliśmy rozbudzić w najmłodszych mieszkańcach zamiłowanie do regionalizmu i zaangażować ich w Piaseczno Folklor Festiwal, by mogli poczuć, że są spadkobiercami bogatego dorobku kulturalnego.

Przypomnijmy, głównym założeniem piaseckiego festiwalu jest utrwalenie wiedzy o folklorze kociewskim.

- Ideą Piaseczno Folklor Festiwalu jest popularyzacja kultury ludowej w społeczeństwie – dodaje Anna Czyżewska, dyr. CKiBP Gniew. – Celem jest też ochrona gwary, obrzędów i zwyczajów, wymiana doświadczeń artystycznych między zespołami, wspieranie oraz promocja regionalnej twórczości artystycznej.

Festiwale w Piasecznie cieszą się ogromną popularnością wśród zespołów z Kociewia oraz Pomorza.
W sobotę odbyła się już XXVII edycja Przeglądu Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia im. Jana Ejankowskiego. Przesłuchania odbyły się w dwóch kategoriach, w kategorii "Pieśni i tańca" oraz "Wokalno-instrumentalnej".

Poznajmy laureatów każdej z nich.

"Pieśń i taniec"

I miejsce - Gzuby z Pelplińskiej Dwójki
II miejsce - Piaseckie Gzuby
III miejsce - Świeckie Gzuby

Kategoria wokalno-instrumentalna:

I miejsce - Rokicianki z Rokocina
II miejsce - Błękitna Wstęga z Gniewu
III miejsce - Kwiaty Kociewia z Koteż

Niedziela upłynęła pod znakiem pomorskiego folkloru. Podczas XXII Przeglądu Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza uczestnicy również rywalizowali w dwóch kategoriach: w "Pieśni i tańca" oraz "Wokalno-instrumentalnej".

Kto zasłużył na gromkie brawa, zdaniem jury?

W pierwszej kategorii najwyżej oceniono występ zespołu Bławatki z Chojnic. "Srebrny" medal przypadł Gzubom z Pelplińskiej Dwójki, a "brąz" - Młodej Kościerzynie.

W rywalizacji na wokal i instrumenty pierwsze miejsce przypadło kaszubskiej Kapeli "Drehe". Kolejne lokaty zajęli odpowiednio: Kapela Bławatek i Tęcza Warmii z Braniewa.

Jury wyłoniło również laureata czwartego miejsca - zajęły je Żuławianki z Ostaszewa.

W tym roku podczas dwudniowego Festiwalu odbyły się również warsztaty kociewskiego rękodzieła. Festiwal zgromadził także regionalnych wystawców, kramarzy oraz wielu znamienitych gości.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto