MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gniew. Stacja uzdatniania wody i Ośrodek Edukacji Ekologicznej otwarte

KRYSTYNA PASZKOWSKA
Jakub Cybura pokazał jak działa kocioł na biomasę - wierzbę energetyczną. Przyglądał się temu Krzysztof Górecki z Fundacji Zamek w Gniewie. FOT. ANDRZEJ POŁOMSKI
Jakub Cybura pokazał jak działa kocioł na biomasę - wierzbę energetyczną. Przyglądał się temu Krzysztof Górecki z Fundacji Zamek w Gniewie. FOT. ANDRZEJ POŁOMSKI
Dwie nowe inwestycje w ochronę środowiska przekazano do użytku w gminie Gniew. Po oczyszczalni ścieków są to Gminny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ciepłem oraz stacja uzdatniania wody w Wielkich Walichnowach.

Dwie nowe inwestycje w ochronę środowiska przekazano do użytku w gminie Gniew. Po oczyszczalni ścieków są to Gminny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ciepłem oraz stacja uzdatniania wody w Wielkich Walichnowach. Środki na inwestycje pozyskano z Funduszu Ochrony Środowiska.

Gminny Ośrodek Edukacji Ekologicznej mieści się w byłym budynku socjalnym na terenie oczyszczalni ścieków. Gmina przeznaczyła na to przedsięwzięcie 70 tys. zł. Jak podkreślają władze gminy, chodzi o kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców. W kręgu zainteresowań powinni się znaleźć głównie młodzi ludzie.
- Zależy nam na edukacji młodego pokolenia - mówi Bogdan Badziong, burmistrz Gniewa. - W centrum edukacji ekologicznej można będzie dowiedzieć się m.in. co to znaczy odnawialne źródła energii. W ośrodku znajdą się bowiem: kolektory słoneczne, turbina wiatrowa małej mocy, pompa ciepła, czy też kocioł spalający biomasę.
Kolektor słoneczny będzie pełnił funkcję nie tylko pokazową, ale i użytkową. Podobnie będzie z kotłem na biomasę.
W ośrodku są m. in. sale: wykładowa, komputerowa i biologiczną. Stąd zakup sprzętu audiowizualnego, czy zestawów komputerowych.
Aby mógł on spełniać walory edukacyjne zakupiono również: kamerę mikroskopową, mikroskopy ręczne, przyrząd do obserwacji przyrody, zestaw ekologiczny do badania wody, zestaw do pobierania prób glebowych, tester-miernik, przyrząd do pomiarów ekologicznych, lornetki oraz pakiet foliogramów.
Zapowiada się, że istniejące w gminie placówki oświatowe będą miały bardzo ciekawą ofertę dla uczniów. Pieczę nad ośrodkiem sprawować będzie Fundacja Zamek w Gniewie.

Problem jakości wody przestał istnieć na Nizinie Walichnowskiej.
- Stacja uzdatniania wody w Walichnowach pokazuje, że chcemy rozwiązywać problemy kompleksowo, a nie wybiórczo - podkreślił Jakub Cybura, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Gniewie. - Efektem naszych działań są niższe o 4/5 opłaty za korzystanie ze środowiska.
Obecnie z najważniejszych zadań proekologicznych jest powstanie nowego ujęcia wody dla Piaseczna i okolic. Najpierw planowana jest likwidacja ujęcia wody w Piasecznie. Wieś podłączona zostanie do gniewskiego ujęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto