Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Tczew otwiera swoją pasiekę - to nowy projekt

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Takiej inicjatywy w okolicy jeszcze nie było. Gmina Tczew otwiera własną pasiekę, dzięki czemu powstaną warunki do edukacji ekologicznej dla dzieci w terenie. Chodzi o uświadamianie dzieci, mieszkańców na temat ważnej roli pszczół dla środowiska, zwrócenia uwagi na skutki niedoboru pszczelej pracy i uwrażliwienia społeczeństwa na fakt, iż  istnienie ponad 80 proc. roślin jest uzależnione od zapylania przez owady. Nowa gminna inicjatywa ma być również zachętą do zakładania przydomowych pasiek. Ważnym aspektem projektu, będzie pozyskiwanie miodu, który posłuży do promocji zadania oraz gminy.

Pasieka składa się z trzech ozdobnych uli, wykonanych na zamówienie przez rzeźbiarza artystę prosto z Beskidu Sądeckiego spod Góry Radziejowej.

- Pasieka pozostanie pod opieką lokalnego pszczelarza, a została utworzona we współpracy z dużym podmiotem gospodarczym Dovista Polska Sp. z o.o., w ramach promocji programu Zielona Dovista, wspierającego zadnia z zakresu szerzenia edukacji ekologicznej informuje Krzysztof Augustyniak, wójt Gminy Tczew. - Pasiekę wsparli także inni lokalni sponsorzy, jak Necon Developer, czy GTW Drekar. Prace organizacyjne przy pasiece odbywały się w porozumieniu i przy dużym, nieocenionym wsparciu merytorycznym sołtysa ze Stanisławia Radosława Mazurka, który jest również pszczelarzem.

Rola tych owadów jest nie do przecenienia. Pszczoły zawsze były i wciąż pozostają ważną i nieodłączną częścią ekosystemu. Niestety, ludzie wciąż za mało zdają sobie sprawę z zagrożenia jakim jest ciągły spadek liczby pszczół. Na terenie gminy o charakterze wiejskim występuje wiele terenów rolnych, uprawnych gruntów, łąk kwietnych, które sprzyjają pszczołom, a tym samym organizowaniu pasiek, których obecnie jest niewiele.

Wójt uważa, że gminna pasieka może stać się przykładem dla mieszkańców do zakładania własnych słodkich biznesów, jak również budowania domków i budek dla owadów zapylających. Samorząd gminy Tczew przy współpracy z Dovista Polska SA opracowuje akcję promocyjną projektu – materiały dydaktyczne i ulotki informacyjne – aby jak najciekawiej wykorzystać potencjał pasieki. Pszczoły zamieszkają w ulach wiosną 2022 r.

- Pasieka jest wyposażona w pokazowy ul z przezroczystych komponentów, tak aby odwiedzające pasiekę dzieci i młodzież w ramach zajęć edukacyjnych mogły obserwować pracę pszczół w ulu - informuje Natalia Jabłonka z Urzędu Gminy Tczew.

Dookoła pasieki występują nasadzenia roślin miododajnych, posadzona jest łąka kwietna i trawa jako baza środowiskowa dla pszczół. Na terenie pasieki znajduje się także okazały dom/hotel dla owadów oraz tablice informacyjno – edukacyjne.

Powstanie pasieki gminnej będzie miało jeszcze inny wymiar. Projekt będzie kontynuowany wzdłuż całego wąwozu łączącego Stanisławie z Lubiszewem Tczewskim, który utworzy szlak/ścieżkę turystyczno – edukacyjną. Docelowo teren będzie wyposażony w ławki i kolejne tablice informacyjne na temat zwierząt zamieszkujących gminę oraz sposoby wspierania przyrody przez człowieka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto