Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Gniewie. Podczas mszy niezwykle miłym akcentem, były niespodziewane upominki przygotowane przez Ks. Proboszcza Zbigniewa Rutkowskiego. Burmistrz oraz przewodniczący rady miasta otrzymali ozdobne spinki do koszul, zaś damska część władz miasta oraz pozostałe panie otrzymały czerwone róże.
Po mszy wszyscy zebrani udali się barwnym pochodem do Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie na uroczystą akademię. Tego dnia szkoła również obchodziła swoje święto. Podczas uroczystości burmistrz miasta i gminy Gniew - Maciej Czarnecki wraz z dyrektorem SP1 Mirosławem Narlochem na ręce Adama Kasprzyka przekazali medal Jana III Sobieskiego dla Grupy Orlen za wsparcie gminy oraz placówki. Burmistrz także przekazał dyrektorom gminnych szkół edukacyjne książki do bibliotek oraz złożył życzenia mieszkańcom.
Z kolei gniewski przewodnik - Patryk Pokorski przedstawił prelekcję pt. "Co turyści widzą w Gniewie, a co mieszkańcy powinni zobaczyć". Na scenie wystąpił także zespół "Na cały głos" pod kierunkiem ks. Zbyszka Giełdona ze wspaniałym koncertem. Na zakończenie uroczystości Burmistrz zaprosił wszystkich na słodki poczęstunek.
W sobotę, 24 września, drugiego dnia obchodów Urodzin Miasta odbył się Piknik Historyczny Szlakiem Niziny Opaleńskiej. Wszyscy zebrani przy Zespole Szkół w Opaleniu o godzinie 10:00 wyruszyli historycznym szlakiem opaleńskim. Pierwszy przystanek był w Widlicach Górnych, gdzie odbyła się prezentacja biografii Gottlieba Schmidta, następnie wysłuchano historii rezerwatów przyrody Małe i Duże Wiosło. Kolejnym punktem pikniku był punkt widokowy w Małym Wiośle. W tym miejscu zebrani zapoznali się z historią jego powstania, a po zejściu ze szlaku na uczestników czekał ciepły poczęstunek - kiełbaski z ogniska. Po przerwie, wszyscy udali się pieszo do miejscowości Małe Wiosło na prezentację historii Małego i Dużego Wiosła oraz legendy „O starym dębię w Dużym Wiośle”. Przedostatnim przystankiem były Widlice Dolne, w których uczestnicy zapoznali się z biografią Józefa Czyżewskiego. Na zakończenie odbyła się prezentacja historii o mostach opaleńskich.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim obecnym na uroczystych obchodach i towarzyszenie w tym wspaniałym czasie! Szczególne podziękowania kierują do pracowników Urzędu Miasta i Gminy Gniew, Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie, Proboszcza Parafii pw. św. Mikołaja w Gniewie ks. Zbigniewa Rutkowskiego, delegacji z gminnych szkół, zespołu „Na cały Głos”, niezastąpionych gniewskich policjantów oraz strażaków, Patryka Pokorskiego, zaproszonych gości, Piekarni - Ciastkarni Meler, Spółki Inwest-Kom, Przedsiębiorstwa Wielobranżowego ROLMAG sp. zo.o. oraz Jakuba Perehudy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kwidzynie.
Z Gwiazdami - Ania Świątczak - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie
- 40 lat temu odbył się pierwszy rodzinny poród w Polsce. Wszystko dzięki sprytowi ojca
- Znana dziennikarka podziękowała za przypomnienie zdjęcia. Jak je skomentowała?
- Sceny jak z gangsterskiego filmu w centrum miasta. W ruch poszedł topór