MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gniew. Uchylona uchwała w sprawie zmian nazw miejscowości

Krystyna Paszkowska
Jedną z nazw wymagających uporządkowania są Brody Pomorskie.  Fot. Andrzej Połomski
Jedną z nazw wymagających uporządkowania są Brody Pomorskie. Fot. Andrzej Połomski
W gminie Gniew od ubiegłego roku trwa porządkowanie wszelkich błędów, zmian administracyjnych w numeracji nieruchomości, mieszkań, zmian nazw ulic, obwodów i nazw miejscowości.

W gminie Gniew od ubiegłego roku trwa porządkowanie wszelkich błędów, zmian administracyjnych w numeracji nieruchomości, mieszkań, zmian nazw ulic, obwodów i nazw miejscowości.
Pierwszy raz sprawy formalnie samorząd Gniewa załatwiał w grudniu ub.r. Teraz okazało się, że chociaż gmina przeprowadziła wymagane konsultacje ze społeczeństwem, to i tak będzie musiała powtórzyć całą procedurę. Powód? Nie było w sprawie konsultacji stosownej uchwały...

- Od uporządkowania numerów domów, nazewnictwa, czy też nazw miejscowości nie uciekniemy - mówi Bogdan Badziong, burmistrz Gniewa. - To trzeba zrobić, aby wszystko było czytelne. Dodatkową sprawą są względy formalno-prawne, czyli zapisy ustawy o nazwach miejscowości nakładają na gminy obowiązek uporządkowania tych spraw.
A do naprawienia w gminie Gniew pod tym względem jest całkiem sporo. Ustawa dokładnie precyzuje pojęcia na przykład: kolonii, przysiółka, czy też osady.
- To, co dotychczas funkcjonowało nie wszędzie zgadza się z zapisem ustawowym - mówi burmistrz. - Musimy zmienić niektóre określenia rodzajowe na przykład z kolonii na przysiółek, czy też z osady na kolonię. Niektóre osady przestały już istnieć. Tak jest choćby w przypadku Przeczek koło Ciepłego. Tej osady już w ogóle nie ma.
Inną sprawą wynikającą z zaleceń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest, aby przywracać stare, zapomniane nazwy. W gminie Gniew do takich na pewno można zaliczyć Betlejem, Rzym, czy Trzy Króle.
- Nazwa jest też dorobkiem kulturowym ziemi, niemym świadkiem dziejów - mówi Bogdan Badziong. - Bywa, że w nazwie wpisane są dzieje danej miejscowości. Dlatego w niektórych przypadkach na terenie naszej gminy również przywrócone zostaną nazwy. I tak na przykład dawniej nieopodal Opalenia istniała osada Na Piaskach. Wraz z rozwojem Opalenie wchłonęło tę osadę. Obecnie stanowi ona integralną część wsi.
Wraz z porządkowaniem nazw miejscowości gmina zajmie się też granicami pomiędzy osadami, przysiółkami. Przygotowane zostaną mapy z nowo wytyczonymi granicami.
- Wszystkie te zmiany zostaną włączone do urzędowego wykazu nazw miejscowości w naszym kraju - dodaje burmistrz Badziong.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto