Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniewscy policjanci zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę, który jechał na skradzionym rowerze

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Pixabay
W piątek gniewscy policjanci zatrzymali pijanego rowerzystę. 37-latek miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze ustalili, że rower, którym się porusza, jest kradziony. Mundurowi zabezpieczyli rower i przekazali właścicielowi.

4 listopada br. policjanci z Komisariatu Policji w Gniewie przyjęli zawiadomienie o kradzieży roweru.

- Funkcjonariusze podczas patrolowania rejonu zauważyli, rowerzystę jadącego ulicą, a sposób, w jaki się poruszał, wskazywał, że może on być pijany. Mężczyzną okazał się 37-letni mieszkaniec powiatu, u którego policyjne badanie trzeźwości wykazało prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Mundurowi ustalili, że rower, którym jechał mężczyzna należy do 53-latka, który zgłosił jego zaginięcie - informuję st. post. Katarzyna Ożóg.

Policjanci przekazali rower właścicielowi. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komisariat Policji w Gniewie.

Jazda na rowerze po alkoholu 2022 – nowe przepisy

Jazda rowerem po alkoholu jest surowo karana w naszym kraju i każda osoba, która porusza się jednośladem, powinna się z tym liczyć. Szczególnie w obliczu zmian, które zaszły w przepisach i które dotyczą osób takich jak nietrzeźwy kierowca czy pijany rowerzysta. 2022 przyniósł zwiększenie kar za jazdę na tzw. podwójnym gazie - tłumaczy st. post. Katarzyna Ożóg z KPP w Tczewie - W myśl najnowszych regulacji osoba, która kieruje rowerem w stanie po spożyciu alkoholu, musi się liczyć z mandatem minimum 1000 złotych. Kara w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości jest jeszcze wyższa. W takim przypadku mandat wynosi minimum 2500 złotych. A jeśli zdecydujesz się przewozić rowerem pasażera pod wpływem alkoholu, to otrzymasz mandat 500 złotych.

Wyżej wymienione kary grożą każdemu, kto będzie uczestniczył w ruchu jako pijany rowerzysta. Jednak te przepisy nie mówią, że nie możesz prowadzić roweru. Jeśli więc nie używasz mechanizmu pojazdu, to nie otrzymasz mandatu za prowadzenie jednośladu np. po chodniku czy przechodząc przez jezdnię.

To spory wzrost w stosunku do tego, jak rok temu była karana jazda rowerem po alkoholu. 2021 rok to ostatni, kiedy za jazdę w stanie nietrzeźwości przyznawano mandat 500 złotych. Jak widać, wysokość grzywny wzrosła aż pięciokrotnie. 

Czym się różni stan po użyciu alkoholu od stanu nietrzeźwości?

Warto jednak wytłumaczyć czym różnią się podane powyżej terminy. Jeśli chodzi o stan nietrzeźwości, to jest on szczegółowo określony w kodeksie karnym i w jego rozumieniu stanowi przestępstwo.

Mowa o nim w art. 115 § 16, jazda rowerem w stanie nietrzeźwości zachodzi, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość,
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W przypadku stanu po użyciu alkoholu mowa o:

  • zawartości alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,
  •  gdy obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

To wartości, które się przyjmuje do rozstrzygania, kiedy ma miejsce karalna jazda na rowerze po alkoholu. Konsekwencje takiego postępowania mogą być większe i nie tylko mowa tutaj o prowadzeniu jednośladu, lecz każdego pojazdu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto