Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I znów brat stanie przeciw bratu, czyli Vivat Vasa w Gniewie

Zbigniew Brucki
Salwy armatnie, potyczki i zabawy rycerzy, pokazy jazdy i musztry, paradę wojsk, no i najważniejsze, bitwę armii polskiej ze szwedzką: to wszystko można zobaczyć w weekend 9-11 sierpnia w Gniewie.

Vivat Vasa. Pod taką nazwą przez trzy dni zamek w Gniewie i jego okolice będą „pachniały” siedemnastowieczną historią. Na doroczną imprezę, zorganizowaną przez gospodarzy Wzgórza Zamkowego, Grupę Polmlek, zjadą współcześni rycerze z Polski, Czech, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Francji i USA w liczbie około 400 żołnierzy, w tym 50 kawalerzystów. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. W sumie ma być tego siła ze ćwierć tysiąca chłopa w znacznej mierze zakutych w zbroje i setka ciągnących za wojskiem (dwórki, markietanki...). Wszyscy oni sposobią się na bój zajadły, Bitwę Dwóch Wazów, inscenizację historyczno-batalistyczną, dzięki której oglądający ją będą mogli przeżyć emocje, jakich by nie doświadczyli patrząc na najlepszy historyczny film w najlepszym multikinie. Można to będzie zobaczyć z bliska, dotknąć rozgrzanych zbroi, rycerzy, koni, a i dwórek. Inscenizacja odbędzie się na nadwiślańskich łąkach u podnóża gniewskiego zamku. Ma być odzwierciedleniem bitwy, którą w 1626 r. pod Gniewem stoczyły armie imć królewskich mości, Gustavusa II Adolphusa, króla Szwecji, i naszego króla, Zygmunta III Wazy. Wtedy starły się pod Gniewem 10-tysięczna armia polska licząca m.in. 4 tys. husarzy, czyli tyle co pod Wiedniem, oraz 12-tysięczna armia Lwa Północy, nazywanego tak Gustawa II Adolfa. Tamta bitwa trwała 10 dni, tę w ramach Vivat Vasy wojska będą toczyły trzy kwadranse. Czy skończy się niespodzianką, tak jak wcześniej bywało na nadwiślańskich błoniach? Bo wówczas, kiedy po armatnich ostrzeliwaniach i potyczkach to na jednej, to drugiej flance frontu, armie ruszyły na siebie, zamiast boju straszliwego żądni wrażeń turyści i miejscowi zobaczyli jak wojska zaczęły się bratać, czym wyprzedziły historię wojny trzydziestoletniej... Bitwa Dwóch Wazów to będzie tylko jeden, choć najważniejszy, z punktów programu przygotowanego przez organizatorów. Gniewska warownia przez trzy dni będzie tętniła życiem, obyczajami i wojskowością siedemnastowieczną. A wszystko to na oczach publiczności. Sprawność będzie prezentowała husaria, szermierczy kunszt szlachta, a regimenty będą się mustrowały.

Program Vivat Vasy

Piątek, 9 sierpnia: Opalenie, ulica Husarska 6 - godz. 10.00: ceremonia otwarcia „Panteonu Polskiej Husarii”; 10.30 - rozpoczęcie „Gniewskiego Turnieju Husarskiego - Komunik Husarski” 15-kilometrowy konny rajd lasami opaleńskimi, husarza w pełnym oporządzeniu; Gniew - Obozowisko Wojenne na Łąkach Nadwiślańskich - 10.00 - 18.00 zakładanie Obozowiska Wojennego na Łąkach Nadwiślańskich; 18.00 - kontynuacja „Gniewskiego Turnieju Husarskiego - Koń z Rzędem - Koń Polski - Jeździec Polski” - prezentacja na padoku w Obozowisku Wojennym koni z rzędem oraz jazda maneżowa jeźdźców lekko odzianych.

Sobota, 10 sierpnia: Gniew, Stare Miasto - 10.00 ceremonia otwarcia „Festynu Staromiejskiego - Vivat Gniew” 0raz „Gniewskiego Pokazu Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej Pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego”; 11.30 - prezentacja wojsk polskich i szwedzkich szykujących się do „Bitwy Pod Gniewem 1626”; 12.00 - Salwa armatnia na Anioł Pański; 12.00-22.00 - „Festyn Staromiejski - Vivat Gniew” (pokazy kowalskie i płatnerskie, pokazy rzemiosła dawnego, musztry i egzercerunki wojsk autoramentu narodowego i cudzoziemskiego, koncerty zespołów muzycznych, przemarsz wojsk z pochodniami), 20.30 koncert zespołu White Garden - Stacja Mikrostyk. Gniew; Obozowisko Wojenne na Łąkach Nadwiślańskich - 13.00 kontynuacja „Gniewskiego Turnieju Husarskiego - Husarska Wyprawa” (indywidualne gonitwy na padoku w Obozowisku Wojennym husarzy w pełnym uzbrojeniu z kopią, koncerzem, pałaszem i szablą; 15.00 „Turniej  Szabli Polskiej”; 15.00-17.00 musztry i egzercerunki wojsk autoramentu narodowego i cudzoziemskiego; 18.00 inscenizacja historyczno-batalistyczna „Vivat Vasa! Bitwa pod Gniewem 1626”; 21.30 przemarsz wojsk z pochodniami ulicami Starego Miasta Niedziela

Niedziela, 11 sierpnia: Gniew, Stare Miasto - 12.00-20.00 Festyn Staromiejski – Vivat Gniew; Obozowisko Wojenne na Łąkach Nadwiślańskich, Zamek - 12.00 Finał „Gniewskiego Turnieju Husarskiego-Husarska Wyprawa”, 13.00-16.00 musztry i egzercerunki wojsk autoramentu narodowego i cudzoziemskiego, 16.00 msza święta w kaplicy zamkowej z udziałem Chóru Gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto