Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Idą lepsze czasy

Anna Adamczyk, Maciej Jędrzyński
Od ubiegłego roku powstaje tzw. mała obwodnica, która odciąży ruch samochodowy przez centrum Starogardu. Fot. Maciej Jędrzyński
Od ubiegłego roku powstaje tzw. mała obwodnica, która odciąży ruch samochodowy przez centrum Starogardu. Fot. Maciej Jędrzyński
W Starogardzie Gdańskim i Tczewie stan dróg pozostawia wiele do życzenia. Większość z nich wymaga sezonowych napraw lub gruntownych modernizacji. W Tczewie dodatkowym problemem jest stan 8 wiaduktów, na których miasto ...

W Starogardzie Gdańskim i Tczewie stan dróg pozostawia wiele do życzenia. Większość z nich wymaga sezonowych napraw lub gruntownych modernizacji. W Tczewie dodatkowym problemem jest stan 8 wiaduktów, na których miasto stoi. Tak naprawdę tylko jeden z nich - najnowszy - spełnia wszystkie wymogi. Pozostałe nadają się do kapitalnego remontu, a na to powiat nie ma pieniędzy.

Dla Starogardu idą jednak lepsze czasy. Od ub.r. powstaje tzw. mała obwodnica, która odciąży ruch samochodowy przez centrum Starogardu. To największa inwestycja drogowa w dziejach miasta - kosztować będzie około 27 mln zł, z czego 75 proc. pochodzi ze środków unijnych. Niewiele mniej kosztowała w mieście nowoczesna biologiczna oczyszczalnia ścieków, która oddana została do użytku 7 lat temu. W tym roku rozpoczęła się też gruntowna modernizacja przecinającej miasto drogi krajowej nr 22 (popularna berlinka). Dla Tczewa nadzieją na poprawę infrastruktury drogowej jest budowa autostrady A1.
Starogard ma dobrą sieć komunikacyjną. W ciągu ostatnich lat była ona redukowana, lecz również usprawniana pod kątem potrzeb pasażerów. Kilka miesięcy temu powstała linia prywatna, która jeździ z pasażerami też poza miasto.
Komunikację poza granicami Starogardu zapewnia przede wszystkim PKS, gdyż kolej stopniowo likwiduje połączenia z miejscowościami powiatu starogardzkiego. Były też plany okrojenia liczby pociągów kursujących na trasie Tczew-Starogard-Chojnice, ale zainteresowane samorządy obroniły większość kursów przewidzianych do likwidacji.
Komunikacja powiatu tczewskiego jest dobrze rozwinięta. Teraz kiedy działa prywatny przewoźnik mieszkańcy nie mają większych problemów z dostaniem się z mniejszych miejscowości do miasta, do pracy czy szkoły. Mają też wybór - mogą skorzystać z przejazdów PKS lub właśnie z prywatnych busów. Dzięki temu też ta oferta jest znacznie korzystniejsza cenowo.
W każdej gminie powiatu samorządowcy starają się przeprowadzić najważniejsze inwestycje, takie, które ułatwią życie ich mieszkańców. W Tczewie działa oczyszczalnia ścieków. Podobna inwestycja powstaje w Gniewie. W Tczewie bardzo dobrze rozwija się budownictwo mieszkaniowe. A że miasto jest doskonale skomunikowane z Trójmiastem, coraz częściej na mieszkania decydują się tu mieszkańcy Gdańska czy Gdyni. W gminach Tczew, Morzeszczyn, Subkowy, Pelplin prowadzone są inwestycje związane z budową kanalizacji w poszczególnych miejscowościach wraz z podłączeniem do oczyszczalni ścieków. Dodatkowo w gm. Tczew coraz więcej mieszkańców może cieszyć się z gazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto