Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instalacje fotowoltaiczne pojawią się na budynkach placówek oświatowych w gminie Gniew

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
W środę, 6 lipca burmistrz Maciej Czarnecki podpisał umowę z wykonawcą montażu instalacji fotowoltaicznych na trzech budynkach użyteczności publicznej w gminie Gniew. Panele wykorzystujące energię słoneczną zainstalowane zostaną w szkole w Piasecznie oraz przedszkolach w Gniewie i w Wielkich Walichnowach.

Na budynku piaseckiej szkoły zamontowanych zostanie 16 modułów paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu powstanie instalacja o mocy 8,48 kWp. Gniewskie przedszkole wyposażone zostanie w instalację składającą się z 25 paneli, o mocy 13,25 kWp, zaś na budynku placówki w Wielkich Walichnowach pojawi się instalacja o mocy 12,96 kWp, którą stworzą 24 panele fotowoltaiczne.

W postępowaniu złożono 8 ofert. Za najkorzystniejszą wybrano ofertę złożoną przez Usługowy Zakład Instalatorstwa Elektrycznego Jerzy Kucharski z Bytowa, który wykona inwestycję.

6 lipca burmistrz Maciej Czarnecki podpisał umowę z wykonawcą zadania. Koszt przedsięwzięcia wynosi 170 672,76 zł.

Co daje fotowoltaika dla szkół?

  • Ochrona ekosystemu - Zastępując tradycyjną energię, energią z OZE możemy mieć realny wpływ na powstrzymanie tych zmian. 1000 kWh energii ze słońca redukuje emisję dwutlenku węgla o 812 kg.
  • Niższe rachunki - Inwestycja w energię słoneczną ma również swój wymiar pragmatyczny. Odpowiednio dobrana i zainstalowana fotowoltaika jest w stanie znacznie ograniczyć wydatki na prąd. W zależności od konfiguracji instalacji i profilu energetycznego, oszczędności mogą sięgnąć nawet 90%.
  • Kształtowanie eko-postaw - Jednym z wyzwań szkoły jest zaszczepianie w młodych ludziach wartości i kształtowanie właściwych postaw, również tych związanych z ekologią.
  • Lepsze wykorzystanie budżetu - Pieniądze jakie szkoła zaoszczędzi dzięki fotowoltaice będzie można przeznaczyć na istotniejsze potrzeby – zakup materiałów dydaktycznych i sprzętów, organizację dodatkowych zajęć dla dzieci czy przeprowadzenie niezbędnych remontów. Zyska zarówno szkoła, jak i uczniowie.

Szkoły, w zależności od wielkości i profilu, zużywają przeciętnie od 20.000 kWh do nawet około 70.000 kWh rocznie – czyli tyle, co średniej wielkości firma. Przy takiej konsumpcji energii, każda, nawet niewielka podwyżka cen prądu oznacza wzrost rachunków o kilka tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto