Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy różni, ale równi i ważni - twierdzi młodzież z grupy biblioTEAM!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Młodzież z grupy biblioTEAM przy wsparciu mentorskim Stowarzyszenia DRABKA i samorządowej instytucji kultury gminy Morzeszczyn realizowała projekt pn. „różni – równi – ważni”.

W naszych społecznościach niestety ale, co raz częściej mówi się o różnego rodzaju wykluczeniach społecznych.

- Zachodzą one na różnym podłożu: ekonomicznym, religijnym i światopoglądowym oraz z racji pochodzenia. Nie rzadko również ze względu na orientację seksualną. W naszej społeczności mieszka wiele osób, które różnią się od nas pod względem wyznawanej wiary, statusu majątkowego czy też niepełnosprawności i dysfunkcji. Często są wyśmiewane lub ignorowane, bowiem nie ma wśród innych zrozumienia dla ich odmienności, która tak na prawdę jest normalnością. Brakuje w naszej społeczności zrozumienia, że mimo różnic, wszyscy jesteśmy równi i ważni. Młodzi ludzie, przez realizację działań projektowych, które odbyły się w dniach 16-18 listopada 2022 r., chcieli rozpocząć otwartą dyskusję nt. różnorodności społecznej i włączyć się w akcję przeciw dyskryminacji - mówią organizatorzy.

W ramach działań projektowych zorganizowano adresowane do uczennic i uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z Morzeszczyna i Nowej Cerkwi warsztaty antydyskryminacyjne pn. "Przez szacunek do współpracy”.

W ich trakcie uczestniczki i uczestnicy rozmawiali o idei wzajemnego szacunku, o tym – jak mimo różnicy zdań – potrafić ze sobą rozmawiać, o tym, co pomaga w rozmowie i lepszym zrozumieniu siebie oraz innych wokół. Poruszono również kwestie dotyczące oddziaływania na nasze życie stereotypów i uprzedzeń oraz o tym, jak rozwiązywać konflikty bez użycia przemocy. Odbyły się one w placówkach oświatowych na terenie gm. Morzeszczyn, a każdy trwał 6 godzin. Wzięło w nich udział ponad 60 osób.

- Zaproszono także mieszkanki i mieszkańców do udziału w 4-godzinnych warsztatach tworzenia gier fabularnych, podejmujących ważne społecznie tematy. W trakcie warsztatu uczestniczki i uczestnicy mogli stworzyć własne historie, w których byli zarówno bohaterami, jak i twórcami. Wcielili się w wymyślone postacie i stworzyli przygody, które na długo zostaną w pamięci. Ponadto dzięki zaprezentowanym metodom sami i same będą mogli i mogły tworzyć kolejne przygody i rozgrywać je w formie sesji RPG razem ze znajomymi. Zajęcia odbyły się w morzeszczyńskiej bibliotece - informują przedstawiciele gminy Morzeszczyn.

- Zorganizowano także debatę społeczną dla mieszkanek i mieszkańców. Była to forma spotkania przy wspólnym stole osób z różnych grup: samorządowców, pedagogów, społeczników, działaczy NGO, animatorów życia społecznego, mieszkanek i mieszkańców gminy, w czasie której rozmawiano o różnorodności w naszej społeczności. Omówiono rodzaje wykluczeń, a także zastanowiono się jak im przeciwdziałać. Był to dobry punt wyjścia do dalszej pracy. Spotkanie odbyło się w morzeszczyńskiej bibliotece - przekazali organizatorzy.

Wszystkie warsztaty i spotkania poprowadził Tomasz "Frejtag" Piątek – edukator, animator i pedagog. Autor innowacji społecznej pn. „Teatr przy stole”.

W ramach działań projektowych zorganizowano warsztaty tworzenia grafik w darmowych programach on-line oraz ogłoszono konkurs dla młodzieży na plakat o tematyce antydyskryminacyjnej. Nagrodą był voucher o wartości 300 zł do salonu EMPIK ufundowany przez Stowarzyszenie DRABKA. Nagrodę z rąk prezesa zarządu tej organizacji, Damiana Domańskiego, otrzymała Roksana Szczeblewska.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto