Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na urząd Prezydenta Polski o przyszłości Mostu Tczewskiego

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Pisaliśmy już o pismach od kilku kandydatów na urząd Prezydenta Polski. Wpłynęły stanowiska od kolejnych pretendentów do najważniejszej funkcji w państwie: Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajno, Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Stanisława Żółtka. Najbardziej szczera-bezpośrednia, acz kontrowersyjna odpowiedź pochodzi od Pawła Tanajno.

27 kwietnia Społeczny Komitet Odbudowy Mostu wysłał pisma do każdego z dziesięciu kandydatów ubiegających się o fotel Prezydenta RP. Mimo że w zakresie kompetencji Prezydenta Polski nie mieści się opieka nad Most Tczewski, to Prezydent może interweniować, zaapelować do rządu lub samemu wyjść z inicjatywą ustawy, która uratowałaby ten unikalny w skali świata most. Z tego powodu każdego kandydata i kandydatkę spytano, czy popiera założenia wirtualnej petycji #MostTczewskiJakWesterplatte z uzasadnieniem swojego wyboru. W przypadku negatywnej opinii nt. petycji społecznicy prosili o wskazanie alternatywnej metody ratowania tego unikalnego zabytku.

Mirosław Piotrowski popiera petycję społeczników, która zakłada stworzenie specustawy umożliwiającej przejęcie Mostu Tczewskiego z rąk Powiat Tczewski przez Skarb Państwa i dokończenie jego zbyt długiej odbudowy. M. Piotrowski dodaje, że dbanie o polskie dziedzictwo narodowe, kultywowanie historii jest niezwykle ważną sprawą. Zdaniem kandydata obecny prezydent Andrzej Duda „przespał swoją kadencję” - te słowa padają w kontekście niespełnionej deklaracji prezydenta z 2015 r. na temat Mostu Tczewskiego.

Władysław Kosiniak-Kamysz poparł założenia petycji, czyli stworzenie specustawy umożliwiającej przejęcie Mostu Tczewskiego z rąk Powiat Tczewski przez Skarb Państwa i dokończenie jego zbyt długiej odbudowy. Władysław Kosiniak-Kamysz dodaje, że na moście mogłaby powstać np. filia Muzeum II Wojny Światowej.

Kolejny z pretendanetów na urząd Prezydenta Polski - Paweł Tanajno stwierdził, że nie powinniśmy liczyć na pomoc polityków, ponieważ „ci ludzie są w ogóle za nic nieodpowiedzialni, za nic”. Ponadto w rozmowie telefonicznej ze sztabem poinformowano nas, że według kandydata politycy składają tylko puste obietnice, a zdaniem Tanajny w sprawie odbudowy Mostu Tczewskiego mogą coś zdziałać tylko sami przedsiębiorcy, bo to oni tracą najwięcej na zamknięciu mostu.

Stanowisko w sprawie Mostu Tczewskiego zajął również Stanisław Żółtek. Popiera on założenia petycji, tzn. stworzenie specustawy umożliwiającej przejęcie Mostu Tczewskiego przez Skarb Państwa i dokończenie jego ślimaczącej się odbudowy. St. Żółtek dodał, że Most Tczewski ma ogromne znaczenie historyczno/kulturowo/techniczne dla Polski i że na miejscu prezydenta Andrzeja Dudy,który podczas kampanii prezydenckiej w 2015 r. w Tczewie mówił mieszkańcom, że taka sytuacja nie powinna istnieć, aby to samorząd powiatowy zawiadywał mostem „zapadłby się ze wstydu pod ziemię”. Stanisław Żółtek deklaruje, że jeśli zostałby prezydentem, to złożyłby projekt specustawy w pierwszych miesiącach urzędu. Pełne stanowisko kandydata poniżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto