Kociewiacy mają swoje święto podczas Jarmarku św. Dominika!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
UM Tczew/Emilia Laskowska
Jarmark św. Dominika to jedna z największych imprez handlowo-wystawienniczych, która swoją tradycją sięga 1260 roku. Tegoroczna edycja, podobnie jak w ubiegłych latach, przyciąga turystów z Polski i Europy. Już 5 sierpnia właśnie na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku Kociewiacy zaprezentują swój Region podczas Święta Kociewia.

Święto Kociewia to jedyne takie wydarzenie, które integruje Kociewiaków z trzech powiatów: starogardzkiego, tczewskiego oraz świeckiego, a ponadto ukazuje kulturę tego pomorskiego Regionu mieszkańcom Gdańska i turystom. Wydarzenie rozpocznie Korowód Kociewski, który przejdzie ulicami Głównego Miasta – od Bramy Zielonej na Targ Rybny.

Korowód Kociewski do barwny przemarsz Kociewiaków, którzy śpiewem i tańcem zapraszają przechodniów do wspólnej zabawy. Biorą w nim udział zarówno osoby mieszkające w naszym regionie jak i jego sympatycy.Wyjaśnia Piotr Kończewski, dyrektor Biura Lot Kociewie. – Już tradycyjnie przemarsz wyruszy spod Zielonej Bramy około godziny 14.00. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tym kolorowym pochodzie.

Na Targu Rybnym rozpocznie się kolejna część Święta Kociewia, czyli Unikaty z Kociewia. To prezentacja muzyków z regionu na scenie, a także kramy z rękodziełem, warsztatami, lokalnym jedzeniem przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich, a także pokazy rycerskie, animacje dla najmłodszych i wiele innych.

Ostatnim elementem Święta Kociewia będzie finisaż wystawy Kociewie ART w Nadbałtyckim Centrum Kultury. W Ratuszu Staromiejskim swoje prace zaprezentują Joanna Czarnecka, Agnieszka Jarosz oraz Józef Olszynka. Całość uświetni pokaz mody kolekcji sukien „Awangarda Kociewska” Kamili Froelke – projektantki, której kreacje pojawiały się na wybiegach w Nowym Jorku, Berlinie czy Mediolanie.

Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury prace artystów z Kociewia można zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim na ulicy Korzennej 33/35. Jest to wyjątkowa okazja, aby pokazać, że Kociewie to nie tylko do folklor, ale również sztuka współczesna.podkreśla Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. – Wystawę będzie można zwiedzać od 29 lipca do 5 sierpnia.

Święto Kociewia już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń jarmarkowych. Ten wyjątkowy dzień nie tylko łączy setki Kociewiaków w radosnych obchodach, ale także pozwala kultywować kulturowe bogactwo Pomorza.

Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie