Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kociewiacy mają swoje święto podczas Jarmarku św. Dominika!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
UM Tczew/Emilia Laskowska
Jarmark św. Dominika to jedna z największych imprez handlowo-wystawienniczych, która swoją tradycją sięga 1260 roku. Tegoroczna edycja, podobnie jak w ubiegłych latach, przyciąga turystów z Polski i Europy. Już 5 sierpnia właśnie na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku Kociewiacy zaprezentują swój Region podczas Święta Kociewia.

Święto Kociewia to jedyne takie wydarzenie, które integruje Kociewiaków z trzech powiatów: starogardzkiego, tczewskiego oraz świeckiego, a ponadto ukazuje kulturę tego pomorskiego Regionu mieszkańcom Gdańska i turystom. Wydarzenie rozpocznie Korowód Kociewski, który przejdzie ulicami Głównego Miasta – od Bramy Zielonej na Targ Rybny.

Korowód Kociewski do barwny przemarsz Kociewiaków, którzy śpiewem i tańcem zapraszają przechodniów do wspólnej zabawy. Biorą w nim udział zarówno osoby mieszkające w naszym regionie jak i jego sympatycy.Wyjaśnia Piotr Kończewski, dyrektor Biura Lot Kociewie. – Już tradycyjnie przemarsz wyruszy spod Zielonej Bramy około godziny 14.00. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tym kolorowym pochodzie.

Na Targu Rybnym rozpocznie się kolejna część Święta Kociewia, czyli Unikaty z Kociewia. To prezentacja muzyków z regionu na scenie, a także kramy z rękodziełem, warsztatami, lokalnym jedzeniem przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich, a także pokazy rycerskie, animacje dla najmłodszych i wiele innych.

Ostatnim elementem Święta Kociewia będzie finisaż wystawy Kociewie ART w Nadbałtyckim Centrum Kultury. W Ratuszu Staromiejskim swoje prace zaprezentują Joanna Czarnecka, Agnieszka Jarosz oraz Józef Olszynka. Całość uświetni pokaz mody kolekcji sukien „Awangarda Kociewska” Kamili Froelke – projektantki, której kreacje pojawiały się na wybiegach w Nowym Jorku, Berlinie czy Mediolanie.

Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury prace artystów z Kociewia można zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim na ulicy Korzennej 33/35. Jest to wyjątkowa okazja, aby pokazać, że Kociewie to nie tylko do folklor, ale również sztuka współczesna.podkreśla Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. – Wystawę będzie można zwiedzać od 29 lipca do 5 sierpnia.

Święto Kociewia już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń jarmarkowych. Ten wyjątkowy dzień nie tylko łączy setki Kociewiaków w radosnych obchodach, ale także pozwala kultywować kulturowe bogactwo Pomorza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto