Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolędy i pastorałki zabrzmiały w Nowej Cerkwi. Koncert chórów SICUT AVIS i LABRIS [Zdjęcia]

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Tradycją polską okresu Bożego Narodzenia jest wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Tradycja ta nie ominęła i Nowej Cerkwi gdzie zorganizowano Koncert Noworoczny pn. „Kolędy i pastorałki”.

- Tego wieczoru, w tej pięknej, prastarej, pocysterskiej świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowej Cerkwi zabrzmią kolędy, pastorałki i piosenki związane z okresem Bożego Narodzenia. Wszak ten czas przepełniony jest rodzinnymi spotkaniami i wspólnym kolędowaniem, które w tradycji polskiej trwa aż do Uroczystości Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego - zapowiedziała na początku koncertu, prowadząca Karolina Górska.

- Dzisiejszym wydarzeniem zespół Biblioteki – Ośrodka Kultury w Morzeszczynie pragnie podziękować mieszkankom i mieszkańcom gminy, jak również wszystkim partnerom i przyjaciołom instytucji, za owocną współpracę w minionym roku - mówił dyrektor Biblioteki - Ośrodka Kultury w Morzeszczynie, Damian Domański.

W czasie koncertu noworocznego mogliśmy usłyszeć nade wszystko kolędy i pastorałki. Nazwa kolędy jako popularnej dziś pieśni związanej ze świętami Bożego Narodzenia pochodzi od łacińskiego “calendae” i oznacza pierwszy dzień każdego miesiąca w kalendarzu juliańskim. Jednakże słowo „kolęda” zyskało dzisiejsze znaczenie dopiero w XVII w.

Kolęda jako forma muzyczna przez wieki nosiła różne nazwy: w XV i XVI w. były to rotuły, w XVII w. symfonie, potem – pieśni, piosneczki, kantyki, w XIX w. pastorałki, czyli kolędy, które należało śpiewać w domach.

CHÓR LABRISto chór, który działa przy naszej samorządowej instytucji kultury w gminie Morzeszczyn. Powstał w 2012 r. z inicjatywy ówczesnej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Morzeszczynie, Celiny Mueller. Pierwszą jego dyrygentką była Karolina Kornas. W skład grupy wchodzi aktualnie kilkanaście chórzystek, które chętnie rozwijają amatorsko swoje pasje muzyczne, a przy tym występują w czasie lokalnych wydarzeń kulturalnych i patriotycznych. LABRIS był organizatorem 6. edycji Przeglądów Chórów Pomorskich w Dzierżążnie i Nowej Cerkwi. Dziś chór troszkę zdziesiątkowany z racji okresu chorobowego, ale dzielnie nasze chórzystki ćwiczyły ostatnimi tygodniami pod okiem nowego kierownika i dyrygenta, Łukasza Kiełpińskiego.

CHÓR SICUT AVISpowstał w lutym 2018 roku przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim, zatem w tym roku obchodzi swój mały jubileusz 5-lecia. W swoich szeregach skupia mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolic. Chór tworzy grupa ludzi, którzy swoim śpiewem chcą ubogacać uroczystości kościelne i inne wydarzenia kulturalne. W lipcu 2019 roku koncertowali podczas Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sierakowicach oraz wzięli udział w 11. Toskańskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Orkiestrowej we Włoszech, gdzie wykonali dwa koncerty. We wrześniu tego samego roku na 21. Festiwalu Pieśni Chóralnej w Czersku chór zdobył srebrne pasmo. W 2020 roku chórzystki i chórzyści mieli przyjemność wykonać koncert z okazji odpustu parafii św. Bartłomieja w Szczepanowie i Dni Szczepanowa. W grudniu 2020 chór zdobył Srebrny Dyplom podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Chórów On-line Wysoka 2020.

W czasie koncertu chcemy wręczono specjalną nagrodę AMICUS CERTUS, co znaczy przyjaciel pewny, przyjaciel niezawodny. To nagroda, którą wręczono po raz pierwszy w kościele w Nowej Cerkwi w 2017 r., a jest ona uhonorowaniem dla niezawodnych ambasadorek i ambasadorów dawniej Biblioteki Morzeszczyn, a dziś Biblioteki – Ośrodka Kultury. To wyróżnienie trafia do osób, które wspierają zespół instytucji w jego działaniach, wspierają ich swoim zaangażowaniem, pracą i pomysłami, a także świadczą w środowisku lokalnym i w regionie, że morzeszczyńskie przestrzenie kultury to miejsca, w które warto inwestować, odwiedzać je i korzystać z ich usług.

Dotychczas – decyzją dyrektora instytucji – trafiła ona do Magdaleny Tkaczyk, Mireli Rolnik, Anny Lasoty-Żabińskiej, zespołu Fundacji Pokolenia, Gabrieli Galikowskiej, zespołu Radia TCZEW i Telewizji TETKA oraz Grzegorza Recy.

Oto argumentacja do nagrody:

Od lat związany z urzędem Gminy Morzeszczyn wpierw jako informatyk, a dziś sekretarz urzędu, nieustannie wspiera swoją wiedzą, umiejętnościami, zaangażowaniem i radą pracowników obu dotychczasowych instytucji kultury, ale nade wszystko kadrę kierowniczą w zakresie dokumentacji zarządczej, informatyzacji czy też kwestii związanych z prawem administracyjnym. Dzięki profesjonalnemu podejściu wspierał proces połączenia instytucji kultury w naszej gminie kierując zespołem roboczym, który miał przygotować uzasadnienie i wnioski o wydanie stosowych opinii, mając przy tym na uwadze dobro kadr i spuścizny obu podmiotów. Dzięki jego zaangażowaniu proces ten odbył się w sposób niezakłócający pracę obu instytucji. Osoba którą cechuje empatia, wysoka kultura osobista i gotowość do wsparcia, mimo licznych obowiązków i zobowiązań.

Tegoroczna nagroda AMICUS CERTUS trafiła do pana Mariusza Wszelaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto