MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolędy i pastorałki zabrzmiały w Nowej Cerkwi. Koncert chórów SICUT AVIS i LABRIS [Zdjęcia]

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Tradycją polską okresu Bożego Narodzenia jest wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Tradycja ta nie ominęła i Nowej Cerkwi gdzie zorganizowano Koncert Noworoczny pn. „Kolędy i pastorałki”.

- Tego wieczoru, w tej pięknej, prastarej, pocysterskiej świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowej Cerkwi zabrzmią kolędy, pastorałki i piosenki związane z okresem Bożego Narodzenia. Wszak ten czas przepełniony jest rodzinnymi spotkaniami i wspólnym kolędowaniem, które w tradycji polskiej trwa aż do Uroczystości Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego - zapowiedziała na początku koncertu, prowadząca Karolina Górska.

- Dzisiejszym wydarzeniem zespół Biblioteki – Ośrodka Kultury w Morzeszczynie pragnie podziękować mieszkankom i mieszkańcom gminy, jak również wszystkim partnerom i przyjaciołom instytucji, za owocną współpracę w minionym roku - mówił dyrektor Biblioteki - Ośrodka Kultury w Morzeszczynie, Damian Domański.

W czasie koncertu noworocznego mogliśmy usłyszeć nade wszystko kolędy i pastorałki. Nazwa kolędy jako popularnej dziś pieśni związanej ze świętami Bożego Narodzenia pochodzi od łacińskiego “calendae” i oznacza pierwszy dzień każdego miesiąca w kalendarzu juliańskim. Jednakże słowo „kolęda” zyskało dzisiejsze znaczenie dopiero w XVII w.

Kolęda jako forma muzyczna przez wieki nosiła różne nazwy: w XV i XVI w. były to rotuły, w XVII w. symfonie, potem – pieśni, piosneczki, kantyki, w XIX w. pastorałki, czyli kolędy, które należało śpiewać w domach.

CHÓR LABRISto chór, który działa przy naszej samorządowej instytucji kultury w gminie Morzeszczyn. Powstał w 2012 r. z inicjatywy ówczesnej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Morzeszczynie, Celiny Mueller. Pierwszą jego dyrygentką była Karolina Kornas. W skład grupy wchodzi aktualnie kilkanaście chórzystek, które chętnie rozwijają amatorsko swoje pasje muzyczne, a przy tym występują w czasie lokalnych wydarzeń kulturalnych i patriotycznych. LABRIS był organizatorem 6. edycji Przeglądów Chórów Pomorskich w Dzierżążnie i Nowej Cerkwi. Dziś chór troszkę zdziesiątkowany z racji okresu chorobowego, ale dzielnie nasze chórzystki ćwiczyły ostatnimi tygodniami pod okiem nowego kierownika i dyrygenta, Łukasza Kiełpińskiego.

CHÓR SICUT AVISpowstał w lutym 2018 roku przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim, zatem w tym roku obchodzi swój mały jubileusz 5-lecia. W swoich szeregach skupia mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolic. Chór tworzy grupa ludzi, którzy swoim śpiewem chcą ubogacać uroczystości kościelne i inne wydarzenia kulturalne. W lipcu 2019 roku koncertowali podczas Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sierakowicach oraz wzięli udział w 11. Toskańskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Orkiestrowej we Włoszech, gdzie wykonali dwa koncerty. We wrześniu tego samego roku na 21. Festiwalu Pieśni Chóralnej w Czersku chór zdobył srebrne pasmo. W 2020 roku chórzystki i chórzyści mieli przyjemność wykonać koncert z okazji odpustu parafii św. Bartłomieja w Szczepanowie i Dni Szczepanowa. W grudniu 2020 chór zdobył Srebrny Dyplom podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Chórów On-line Wysoka 2020.

W czasie koncertu chcemy wręczono specjalną nagrodę AMICUS CERTUS, co znaczy przyjaciel pewny, przyjaciel niezawodny. To nagroda, którą wręczono po raz pierwszy w kościele w Nowej Cerkwi w 2017 r., a jest ona uhonorowaniem dla niezawodnych ambasadorek i ambasadorów dawniej Biblioteki Morzeszczyn, a dziś Biblioteki – Ośrodka Kultury. To wyróżnienie trafia do osób, które wspierają zespół instytucji w jego działaniach, wspierają ich swoim zaangażowaniem, pracą i pomysłami, a także świadczą w środowisku lokalnym i w regionie, że morzeszczyńskie przestrzenie kultury to miejsca, w które warto inwestować, odwiedzać je i korzystać z ich usług.

Dotychczas – decyzją dyrektora instytucji – trafiła ona do Magdaleny Tkaczyk, Mireli Rolnik, Anny Lasoty-Żabińskiej, zespołu Fundacji Pokolenia, Gabrieli Galikowskiej, zespołu Radia TCZEW i Telewizji TETKA oraz Grzegorza Recy.

Oto argumentacja do nagrody:

Od lat związany z urzędem Gminy Morzeszczyn wpierw jako informatyk, a dziś sekretarz urzędu, nieustannie wspiera swoją wiedzą, umiejętnościami, zaangażowaniem i radą pracowników obu dotychczasowych instytucji kultury, ale nade wszystko kadrę kierowniczą w zakresie dokumentacji zarządczej, informatyzacji czy też kwestii związanych z prawem administracyjnym. Dzięki profesjonalnemu podejściu wspierał proces połączenia instytucji kultury w naszej gminie kierując zespołem roboczym, który miał przygotować uzasadnienie i wnioski o wydanie stosowych opinii, mając przy tym na uwadze dobro kadr i spuścizny obu podmiotów. Dzięki jego zaangażowaniu proces ten odbył się w sposób niezakłócający pracę obu instytucji. Osoba którą cechuje empatia, wysoka kultura osobista i gotowość do wsparcia, mimo licznych obowiązków i zobowiązań.

Tegoroczna nagroda AMICUS CERTUS trafiła do pana Mariusza Wszelaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto