Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs na flagę Kociewia rozstrzygnięty! Kociewiak z Pinczyna autorem wybranego projektu

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Materiały Prasowe
Projekt autorstwa Mateusza Połoma z Pinczyna uznany został za najlepszy w konkursie na flagę Kociewia. Wybór ten wzbudził jednak wiele kontrowersji wśród mieszkańców rejonu Kociewia.

11 sierpnia 2022 r. komisja konkursowa zebrana w Pelplinie dokonała rozstrzygnięcia konkursu na flagę Kociewia. Komisja składała się z najrozmaitszych grup społecznych i kulturalnych z trzech powiatów: starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego.

Realizacja konkursu na flagę Kociewia

Konkurs ogłosiła nieformalna grupa pn. "Kasztelania Bytońska", działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Edmunda Dywelskiego w Bytoni. Inicjatywa kociewskiej flagi nie jest nowa — powstała już kilka lat temu po 2. Walnych Plachandrach i miała być zrealizowana w ramach Kongresu Kociewskiego. Jednak, ponieważ projekt flagi miał być wyłoniony w konkursie otwartym, z powodu pandemicznych ograniczeń nie udało się wówczas sprawy flagi doprowadzić do finału.

- Już V Kongres Kociewski wspominał o fladze, jako jednym z elementów integracji regionu. I oto w roku VI Kongresu Kociewskiego pojawiła się inicjatywa ogłoszenia konkursu na flagę Kociewia; przygotowania ruszyły w lutym 2020 rokumówią organizatorzy konkursu.

W tym roku cały konkurs jednak udało się zrealizować zgodnie z wszelkimi założeniami.

Znaczenie kolorystyki flagi

Jak przekonują organizatorzy ku ich zdziwieniu, spłynęło aż 38 projektów z całej Polski, co ich zdaniem pokazało, że udało się dobrze rozpropagować ogłoszenie konkursowe.Wszystkie one zostały poddane konsultacji niezależnych heraldyków; część nie przeszła pozytywnie tej weryfikacji. Dwaj eksperci Waldemar Chorązki oraz dr hab. Sławomir Górzyński za formalnie zgodne z regułami heraldyki uznali jedynie dziesięć projektów.

Sławomir Górzyński w trakcie dyskusji nad projektami podniósł kwestię barw flagi Kociewia: zielony – lasy Kociewia, złoty – bogactwo i pola uprawne Kociewia oraz niebieski – rzeki i jeziora Kociewia.Co do trójdzielności flagi, heraldyk podkreśla, że podział płachty na trzy symbolizuje trzy powiaty wchodzące w skład Kociewia: tczewski, starogardzki i świecki, a trójkąty jak twierdzi, nawiązują do herbu.

Heraldycy zaznaczają też, że flaga kolorystycznie musi być ściśle związana z oficjalnym herbem Kociewia.  Herbem Kociewia jest prostokątna, zakończona półokrągło tarcza, podzielona na trzy części, co stanowi nawiązanie do trzech powiatów wchodzących w skład Kociewia: tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego podobnie jak ma to miejsce w przypadku flagi. Kolory poszczególnych pól symbolizują: żółty – urodzaj i bogactwo związane z polami uprawnymi, zielony – kociewskie lasy, niebieski – wodę i czyste powietrze. W centrum tarczy herbowej znajduje się zwrócony w lewo (heraldyczne prawo) czerwony gryf stojący na dwóch nogach, z łapami zakończonymi lwimi pazurami, orlim skrzydłem o pięciu piórach, sterczącymi uszami i podniesionym pionowo, lekko zakręconym ogonem.

Tym też sposobem projekt autorstwa Mateusza Połoma z Pinczyna uznany został za najlepszy spośród 38 nadesłanych prac.

Uzasadnienie wyboru i niezadowolenie mieszkańców

Warte wspomnienia jest jednak to, że komisja miała spore zastrzeżenie co do samego wyglądu modraka na zwycięskim projekcie oraz uznała za konieczne szczegółowe zdefiniowanie wszystkich barw użytych na fladze. Dlatego zwycięski projekt ma zostać jeszcze dopracowany przez autora. Dopiero po jego poprawieniu rozpoczną się wszystkie procedury związane z wprowadzeniem do użytku tego projektu flagi jako oficjalnej flagi Kociewia.

Członkowie komisji podkreślali w swoich wypowiedziach, że sam wybór flagi jest ważnym działaniem budującym tożsamość i identyfikację mieszkańców Kociewia ze swoim regionem, sam zaś wybór projektu uznają za dobry.

Wielu mieszkańców Kociewia jednak sam wybór w przeciwieństwie do komisji nie uznało za dobry. Warte zaryzykowania jest nawet stwierdzenie, że na łamach mediów społecznościowych zawrzało w związku z kolorystyką i wyglądem flagi, która według mieszkańców nawiązuje bardziej do Ukrainy niż do regionu, w którym mieszkają.

- Naprawdę z 38 projektów wygrał ten? Wybór bardzo słaby. Flaga powinna nawiązywać choć trochę do tradycyjnego stroju kociewskiego. Dla mnie kociewianki ten wybór jest nie do przyjęcia. Mieszkamy w Polsce. Kociewie to Polska, a nie Ukraina, a tak się ta flaga kojarzy.

- Czy Kociewie to prowincja Ukrainy? Ponadto flaga jest smutna, bez energii.

- Mieszkańcy Kociewia powinni głosować i wybrać projekt flagi, zdecydowanie nie te kolory. Co te kolory mają symbolizować? Ten projekt kojarzy mi się z czymś innym niż z naszym pięknym Kociewiem!

- Trapi mnie to, że jako Kociewianka nie mogłam nigdzie wcześniej obejrzeć nadesłanych projektów i jako mieszkaniec silnie związany z tym regionem, samemu zagłosować. Powinni przedstawić projekty do oceny Kociewiakom i to ludzie by zdecydowali, jaka flagę chcą mieć w drodze głosowania. Jestem na nie, zdecydowanie na nie.

Takich i podobnych opinii na temat wybranego projektu jest o wiele więcej. Na łamach mediów społecznościowych wielu mieszkańców Kociewia jest zgodnych co do jednej rzeczy, iż to oni w drodze głosowania powinni wybierać flagę, gdyż ich zdaniem to oni są najsilniej związani z tym regionem.

W tej sprawie postanowiliśmy zadzwonić do źródła, a więc do organizatorów tego konkursu, czyli do nieformalnej grupy pn. "Kasztelania Bytońska", działającej przy Szkole Podstawowej im. Edmunda Dywelskiego w Bytoni.

- To, że obecnie trwa taka dyskusja, świadczy o tym, jak bardzo potrzebna jest flaga Kociewia. Owszem, części osób wybór tego projektu nie przypadł do gustu, ale jest też taka grupa Kociewiaków, którym ten projekt się podoba, lecz nie włączają się w dyskusję z obawy na to, że mogą wystawić się na ostrzał niemiłymi komentarzami. Co do kolorystyki flagi, są to barwy ściśle związane z herbem. Oba te elementy musiały być z sobą ściśle spójne. Pamiętajmy też, że obecny projekt będzie również poprawiany. Komisja dyskutowała i miała zastrzeżenie co do wyglądu modraka na zwycięskim projekcie flagi i dlatego zgodnie z regulaminem ten projekt ma zostać jeszcze dopracowany przez autoramówi Tomasz Damaszk z Kasztelanii Bytońskiej.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto