Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laureaci Chwalby Grzymisława

(rako)
Irena Brucka Fot. Rafał Kosecki
Irena Brucka Fot. Rafał Kosecki
Znamy już laureatów medalu Chwalby Grzymisława, najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych przyznawanych na Kociewiu. Jednym z nich jest Irena Brucka, znana regionalistka, autorka książki "Uczba na Kociewiu".

Znamy już laureatów medalu Chwalby Grzymisława, najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych przyznawanych na Kociewiu. Jednym z nich jest Irena Brucka, znana regionalistka, autorka książki "Uczba na Kociewiu". Należy ona na największych animatorów kultury kociewskiej od wielu lat.

Szczególnie dużo czasu w swojej karierze zawodowej i społecznej poświęciła na pracę z młodzieżą. Przy współpracy innych nauczycieli zredagowała podręczniki do edukacji regionalnej pt. "Uczba na Kociewiu", "Tu jest Ojczyzna moja". W 2002 roku, nakładem Wydawnictwa Bernardinum, ukazały się jej wiersze "Jak na Ciebie czekałam".
Podczas odbierania medalu Chwalba Grzymisława Irena Brucka nie ukrywała wzruszenia z fakt uhonorowania jej dotychczasowego dorobku.
- Przyjmuję tę nagrodę nie tylko jako dowód uznania dla mojej pracy, ale również dla wielu osób, które mi pomagają w edukacji regionalnej - mówiła I. Brucka.

Personalia

Ma 55 lat. Przez wiele lat była nauczycielką języka polskiego. Obecnie pracuje w starostwie tczewskim jako inspektor ds. edukacji regionalnej.

Z powiatu świeckiego za zasługi dla Kociewia została uhonorowana Stanisława Kuffel, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej z Przysierska. Krzewienie kultury kociewskiej przez panią Stanisławę wykracza daleko poza granice powiatu świeckiego. W ostatnich latach nauczycielka z Przysierska wzięła udział w międzynarodowej konferencji naukowej w czeskiej Ostrawie. Mówiła tam m.in. o dokonaniach edukacji regionalnej na Kociewiu. Znana jest z umacniania tożsamości kociewskiej wśród uczniów szkoły podstawowej, którą kieruje. Jest autorką inscenizacji kociewskich.
Na temat swojej pracy odpowiada krótko: - Nie robię tego dla osobistej chwalby - mówi Stanisława Kuffel. - W chwili, kiedy stoimy przed decyzją wstąpienia do Unii Europejskiej jeszcze bardziej powinniśmy dbać o swoją kulturę regionalną.

Personalia

Jest dyrektorem Szkoły Podstawowej w Przysiersku. Podczas II Kongresu Kociewskiego była jedną z prelegentek nt. edukacji regionalnej. Wiele czasu wolnego poświęca na pracę z młodzieżą.

Paul Klemick, Polak mieszkający w Nowej Zelandii jest członkiem założycielem Polish Heritage of Otago and Southland Charitable Trust w mieście Dunedin. Fundacja zajmuje się wzbogacaniem historii, kultury i sztuki Nowej Zelandii. Paul Klemick należy do największych entuzjastów propagowania kultury kociewskiej. W imieniu Paula Klemicka medal Chwalba Grzymisława odebrał ks. Ryszard Preuss.
- W imieniu Paula mogę powiedzieć, że ta fundacja bardzo prężnie działa i przybliża kulturę Kaszub i Kociewia w Nowej Zelandii - mówił ks. Ryszard Preuss. - Organizuje ona wiele imprez, podczas których Nowozelandczcy obcują z tradycjami i strojami pięknego kociewskiego regionu.
Paul Klemick, wraz ze swoimi współpracownikami, także stara się rozwijać współpracę gospodarczą pomiędzy Nową Zelandią, a Polską.

Personalia

Pochodzi ze Skarszew. Jednak nigdy nie zerwał więzów ze swoją dawną ojczyzną. Nawiązał współpracę ze starogardzkim Muzeum Ziemi Kociewskiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto