Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

List otwarty ws. jednostki wojskowej w Tczewie. Inicjatywa Ratujmy Las Tczewski, chcę wycofania się z pomysłu powrotu wojska do Tczewa!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Pixabay
Jakiś czas temu Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, że do Tczewa ma wrócić wojsko.

Tczew odwiedzą przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Będą wizytować teren poligonu wojskowego, ale też oglądać budynek dawnej szkoły na Południowej. Wszystko w kontekście powrotu do Tczewa żołnierzy.

Teren w sąsiedztwie osiedla Górki i ZUOS-u ma zostać zagospodarowany na potrzeby obronności państwa. Mowa o około 150 hektarach w południowo-zachodniej części miasta.

- W przyszłym tygodniu w Tczewie odbędzie wizja lokalna z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej. Dotyczy ona nie tylko terenów na Górkach, ale też dawnego budynku szkoły na ulicy Południowej - mówił na ubiegłotygodniowej konferencji poseł Kazimierz Smoliński - Co do rodzajów wojsk nie ma jeszcze decyzji. Nie wiadomo, czy mieliby wrócić tu saperzy, czy inne formacje. Musimy jeszcze poczekać.

List otwarty ws. jednostki wojskowej w Tczewie

Inicjatywa Ratujmy Las Tczewski skierowała do posła Kazimierza Smolińskiego list otwarty ws. jednostki wojskowej w Tczewie.

- Temat dotyczy mieszkańców Tczewa (oraz okolic) i będzie miał wpływ na ich życie codzienne - mówią autorzy listu.

W liście otwartym możemy przeczytać:

Szanowny Panie Pośle Kazimierzu Smoliński,

Jako mieszkańcy Tczewa, zwracamy się do Pana z prośbą o wsparcie w sprawie wycofania się Ministerstwa Obrony Narodowej z pomysłu na budowę jednostki wojskowej w naszym mieście. Jesteśmy głęboko przekonani, że takie przedsięwzięcie, w kontekście lokalizacji potencjalnej jednostki, jest dla mieszkańców rozwiązaniem niekorzystnym i niebezpiecznym.

Umiejscowienie jednostki wojskowej w otoczeniu: zabudowań mieszkalnych, drogi krajowej, torów kolejowych, elektrociepłowni oraz zakładów produkcyjnych Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Tczew” - w naszej opinii niesie za sobą szereg zagrożeń, tj.:

1. Spadek poczucia bezpieczeństwa, ponieważ jednostka wojskowa stanowi potencjalny cel wojskowy dla sił nieprzyjaciela w przypadku wystąpienia konfliktu zbrojnego. Może być też celem np. sabotażu lub innych wrogich działań hybrydowych, których konsekwencje z racji bliskiego sąsiedztwa mieszkańców (i wspomnianych wyżej obiektów infrastruktury) mogłyby być dla nich odczuwalne.

2. Spadek wartości okolicznych nieruchomości i ogólnej atrakcyjności inwestycyjnej, co może mieć negatywne konsekwencje dla mieszkańców i lokalnej gospodarki.

3. Utrudnienia komunikacyjne i niszczenie dróg w wyniku wzmożonego ruchu ciężkiego sprzętu w okolicach dróg dojazdowych do terenów jednostki wojskowej.

4. Blokowanie dostępu do przestrzeni rekreacyjnej i dewastacja terenów zielonych, szczególnie ważnych dla korzystających z nich mieszkańców Tczewa i okolic. Chcemy mieć możliwość korzystania z terenów zielonych bez przeszkód, a budowa jednostki wojskowej z pewnością będzie wpływać na ograniczenie dostępu do tych przestrzeni. Jako przedstawiciele inicjatywy społecznej Ratujmy Las Tczewski i mieszkańcy Tczewa, w sierpniu 2022 roku w niespełna półtorej doby zebraliśmy 386 podpisów pod papierową petycją przeciwko wprowadzeniu zmian w studium zagospodarowania przestrzennego miasta Tczewa, których wcielenie w życie poskutkowałoby wycinką połowy Lasu Tczewskiego. Ponad 700 osób podpisało się pod elektroniczną wersją petycji. Mieszkańcy Tczewa w krótkim czasie skrzyknęli się i jasno wyrazili swój sprzeciw wobec niszczenia lasu. Podczas zbierania podpisów odnotowaliśmy ogromne zainteresowanie sprawą. Nieliczni nie byli zainteresowani, ale nikt nie opowiedział się przeciwko (sic!).

Zwracamy się do Pana z prośbą o wsparcie w sprawie wycofania się Ministerstwa Obrony Narodowej z pomysłu na budowę jednostki wojskowej w Tczewie.

Jako obywatele Rzeczypospolitej Polski rozumiemy potrzeby obrony państwa i zgadzamy się z koniecznością utrzymania wysokiej gotowości naszych sił zbrojnych. Jednakże, wierzymy, że istnieją bardziej odpowiednie miejsca, w których budowa takiej jednostki nie stwarzałaby niepotrzebnych zagrożeń dla mieszkańców, a jednocześnie spełniłaby wymagania obronne państwa.

Liczymy na to, że nasz głos zostanie wysłuchany i nasze interesy będą brane pod uwagę w decyzjach podejmowanych przez rząd Rzeczypospolitej Polski.

Z poważaniem, inicjatywa społeczna Ratujmy Las Tczewski
Kajetan Golicki
Oskar Ludwiczak
Szymon Tecław

(Pisownia oryginalna)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto