Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubiszewo. W kościele pw. Świętej Trójcy roboty renowacyjne idą pełną parą - potrzebne są pieniądze na kontynuację zadania [ZDJĘCIA]

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Energicznie prowadzone są prace przy kościele pw. Świętej Trójcy w Lubiszewie. Parafia otrzymała dofinansowanie na remont i renowację zabytkowej świątyni. Musi jednak również wnieść wkład własny, a to niebagatela - 1,2 mln zł.

Dzięki decyzji Zarządu Województwa Pomorskiego wsparcie otrzymały dwa projekty - Szlaku Kościołów Książąt Pomorskich i Szlaku Sanktuariów Maryjnych Pomorza. Ich łączna wartość to blisko 40 mln zł, z czego ponad 23 mln stanowić będzie dofinansowanie z UE.
Szlak Sanktuariów Maryjnych Pomorza obejmuje 6 obiektów, w tym kościół parafialny pw. Świętej Trójcy w Lubiszewie Tczewskim. W planach jest m.in.: wymiana pokrycia dachu, naprawa elementów stropu wraz z wymianą belek stropowych, konserwacja ścian ceglanych, konserwacja witraży, renowacja wieży: wymiana pokrycia, wzmocnienie konstrukcji.

W ramach pierwszego etapu prac w lubiszewskim kościele planowane są: wymiana dachu, naprawa elementów stropowych, renowacja wieży, w tym wymiana pokrycia i wzmocnienie konstrukcji. - Obecnie trwają prace nad prezbiterium - mówi ks. Krzysztof Niemczyk, kustosz sanktuarium, proboszcz parafii św. Trójcy w Lubiszewie. - Prace w tym zakresie powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, o ile pogoda nie spłata psikusa. Już w przyszłym roku chcielibyśmy kontynuować prace - tym razem na wieży oraz na fragmencie dachu - bezpośrednio - nad nawą główną kościoła.

Z dotychczasowych prac proboszcz jest bardzo zadowolony. Firma Budkon, która realizuje remont lubiszewskiego kościoła ma spore doświadczenie w pracach realizowanych w obiektach sakralnych.
- To firma z dużym doświadczeniem - mówi ks. Krzysztof Niemczyk. - Remontowali, między innymi kościół świętego Wojciecha w Gdańsku, czy też katedrę w Pelplinie. To jak prowadzą prace pokazuje, jak dużą mają wiedzę.
Parafia prowadzi zbiórkę, aby zgromadzić udział własny. Liczy się każda złotówka.

Ci, którym bliska jest Lubiszewska Pani mogą wesprzeć budowę wpłatami na konto parafii:

nr konta: 22 8345 0006 2002 9736 9404 0001 z dopiskiem: na remont kościoła

- Lubiszewo od wieków było celem pielgrzymkowym - podkreśla ks. Niemczyk. - Najpierw uroczyście obchodzono tu odpust św. Trójcy, później po pierwszym rozbiorze Polski rozpoczął się kultu Najświętszej Maryi Panny za sprawą ówczesnego proboszcza tczewskiego ks. Franciszka Piechowskiego, który w celu ożywienia kultu maryjnego powołał w parafii Bractwo Pocieszenia Matki Bożej, zakładane przez zakon augustianów. W trakcie uroczystości inauguracyjnych do Lubiszewa w uroczystej procesji sprowadzono, znajdującą się pierwotnie w prywatnej kaplicy Czarlińskich w pobliskim Stanisławiu, Matkę Bożą Pocieszenia - dodaje nasz rozmówca.

Do Lubiszewa już od średniowiecza licznie przybywają pielgrzymi. Początkowo ich celem była chęć uczestniczenia w odpuście Trójcy św. a odm końca XVIII wieku pątnicy docierali do Lubiszewa ze względu na obecność figury Matki Bożej Pocieszenia.
Aby Sanktuarium mogło coraz lepiej wypełniać swoją rolę rozpoczęto remont kościoła parafialnego, w którym obecnie znajduje się figura Matki Bożej Pocieszenia.
- Czynimy też starania, aby utworzyć salę parafialną w pomieszczeniach dawnej organistówki - wyjaśnia ksiądz proboszcz.

Lubiszewska parafia liczy około 3000 wiernych. Co ciekawe o świątynię troszczy się kobieta - kościelna. To rzadkość w parafiach, aby taką funkcję pełniła kobieta. To bardzo skromna osoba, które znaczną część swojego życia poświęciła parafii.
A trzeba pamiętać, że w przypadku lubiszewskiej parafii jest czym się zajmować. Nie bez powodu świątynię określa się gotyckim skarbem. Została wzniesiona w 1348 roku, w miejsce dawnego drewnianego kościółka. Wśród zabytków, które “skrywa” kościół w Lubiszewie należy wymienić, m.in.: ambonę w kształcie łodzi z drugiej połowy XVIII wieku, chrzcielnicę w kształcie wieloryba też z XVIII w., konfesjonał w stylu rokoko oraz organy na 16 głosów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto