Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marzenia się spełniają i w małym Gniewie [ZDJĘCIA]

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Słoneczna Andaluzjo witaj!!! Tak entuzjastycznie zareagowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie na możliwość praktyk zawodowych w Hiszpanii...

Komu z nas nie marzy się Hiszpania? Słońce i morze, leniwa sjesta, czerwona ziemia, tapas, oliwa z oliwek, barwni gitanos, śródziemnomorski temperament… To nie kolejna oferta biura podróży, ale zapowiedź rekrutacji do programu Erasmus, do którego w tym roku po raz pierwszy dołączył Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie.

Gniewska szkoła realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Kształcenie zawodowe jako fundament rozwoju - praktyka zawodowa uczniów ZSP w Gniewie w Hiszpanii”. Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych i społecznych uczniów technikum w zawodach: technik hotelarstwa i technik mechanik. Z unijnego projektu udało się pozyskać 329 672,09 zł.

Projekt zakłada realizację praktyk zawodowych dla 36 uczniów technikum ZSP w Gniewie (obecnych klas drugiej i trzeciej). 18- osobowa grupa hotelarzy wyjedzie w lipcu 2020r. na trzy tygodnie do trzech hoteli w Ubedzie - przepięknej renesansowej perełki Andaluzji, miasteczka wpisanego na listę UNESCO. W październiku 18 mechaników zawita na dwa tygodnie do Sewilli, którą według legendy założył Herkules, ustawiając sześć kolumn tam, gdzie dzisiaj biegnie ulica nazwana jego imieniem. Faktem natomiast jest, że to tu, w 1481 r. założona została (o zgrozo!) hiszpańska inkwizycja, a w sewilskiej katedrze - największym chrześcijańskim kościele Europy - zobaczymy grobowiec Krzysztofa Kolumba.

- Udział w zagranicznych praktykach dla naszych uczniów, to nie tylko okazja poznania przepięknej Andaluzji, ale i - co najważniejsze w tym przypadku - możliwość poznania nowych firm, zasad ich funkcjonowania - mówi Wioletta Połomska, dyr. ZSP w Gniewie. - Nasi uczniowie będą mogli nabyć nowe umiejętności i kompetencje zawodowe. Będą mieli okazję popracować nad komunikacją, mobilnością. Z pewnością efektem warsztatów będzie również sprawniejsze posługiwanie się językiem obcym, w tym również hiszpańskim.

Aby dobrze przygotować uczniów do odbycia zagranicznych praktyk zawodowych, już w listopadzie rozpocznie się kurs z języka angielskiego, a po feriach zimowych przeprowadzone zostaną zajęcia pedagogiczne i kulturowo-językowe o Hiszpanii.

W Andaluzji od wieków żyli obok siebie ludzie różnych narodowości. Obecnie oprócz rodowitych Hiszpanów mieszka tam sporo imigrantów z Afryki północnej oraz Europejczyków: głównie z Wielkiej Brytanii, Niemiec i krajów skandynawskich, ważną mniejszością narodową są Cyganie.

- Podczas pobytu w tym regionie nasi uczniowie będą więc mieli możliwość uczestniczyć - podczas pracy i zwiedzania - w wielonarodowej i wielokulturowej różnorodności Europy - wyjaśnia pani dyrektor. - To bardzo cenne doświadczenie społeczne, budujące postawę otwartości i tolerancji, pokazujące szkołę jako nowoczesną, otwartą na świat placówkę edukacyjną.

Informacja o możliwości odbycia praktyk zawodowych w Hiszpanii spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.

- To wielka okazja oraz szansa dla nas - młodzieży, gdyż nie jest to tylko przygoda naszego życia, ale również możliwość rozwijania umysłu, poznawanie kultury i zwyczajów - mówi Orina Konicka. - Możliwość przełamywania bariery językowej oraz zawierania nowych znajomości.

Uczniowie technikum - Jakub Dorn i Mateusz Bradtke podkreślają, że dzięki projektowi jaki realizować będzie szkoła mają możliwość zwiedzenia i poznania Hiszpanii. - Mamy możliwość poszerzyć swoje horyzonty, zdobyć umiejętności i nauczyć się więcej o naszym zawodzie - uważają nastolatkowie. - Po prostu spełniamy swoje marzenia.

W Andaluzji od wieków żyli obok siebie ludzie różnych narodowości. Obecnie oprócz rodowitych Hiszpanów mieszka tu sporo imigrantów z Afryki północnej oraz Europejczyków: głównie z Wielkiej Brytanii, Niemiec i krajów skandynawskich, ważną mniejszością narodową są Cyganie. Podczas pobytu w tym regionie uczniowie będą więc mieli możliwość uczestniczyć - podczas pracy i zwiedzania - w wielonarodowej i wielokulturowej różnorodności Europy.

- To bardzo cenne doświadczenie społeczne, budujące postawę otwartości i tolerancji, pokazujące szkołę jako nowoczesną, otwartą na świat placówkę edukacyjną - zaznacza Wioletta Połomska.

Partnerem projektu realizowanego przez gniewską szkołe jest firma EuroMind Projects S. L. posiadająca wieloletnie doświadczenie w realizacji zagranicznych praktyk zawodowych na rynkach polskim i europejskich, co zapewnia gwarancję, że wyjazd do Andaluzji pozwoli na poszerzenie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kompetencji zawodowych wykraczających poza standardowy program praktyk.

- Wiadomym jest, że pobyt w innym kraju przyniesie naszym uczniom sporo korzyści: pobudzi do jeszcze większego wysiłku, nauki języków obcych, podejmowania nowych wyzwań, rozwinie ich osobowość i poszerzy światopogląd - jeszcze raz podkreśla pani dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto