Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy dzień pizzy! Czy rzeczywiście pochodzi z Włoch?

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
123.rf
Polacy uwielbiają kuchnię włoską. Są oni wielbicielami risotto, jak i również makaronów, czy pizzy. To właśnie ten najpopularniejszy na świecie przysmak rodem z Italii obchodzi swoje święto – Międzynarodowy Dzień Pizzy w dniu 9 lutego.

Wielu z nas dałoby się nieraz pokroić za kawałek pizzy, nic więc dziwnego, że ten okrągły przysmak doczekał się swojego święta. Nie znaczy to bynajmniej, że w pozostałe dni obowiązuje abstynencja – codziennie bowiem sprzedawanych jest na świecie ok. 13 milionów pudełek pizzy.

Pizza swoje początki ma w starożytnej Grecji, a nie w kraju z półwyspu Apenińskiego. Wówczas mieszkańcy tego państwa raczyli się płaskimi chlebami posmarowanymi oliwą, czosnkiem i posypanymi świeżymi lub suszonymi ziołami. Ten placek zrobił furorę wśród Rzymian, którzy po podbiciu Grecji fascynowali się nie tylko grecką kulturą, religią, sztuką i nauką, ale też helleńskimi kulinariami. Przenieśli sztukę wypiekania płaskich placków (wtedy raczej przygotowywanych na naturalnym zakwasie, a nie na drożdżach — jak ma to miejsce dzisiaj) do siebie i nazwali focaccią.

W XVII wieku, kiedy to do Europy sprowadzono pomidory, to warzywa te natychmiast pojawiły się na chrupiącym cieście. Najchętniej raczyli się nimi mieszkańcy Neapolu. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita (jeden z wariantów pizzy neapolitańskiej). Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza.
Dziś neapolitana chroniona jest certyfikatem TSG (ang. „świadectwo szczególnego charakteru”) wydawanym przez Komisję Europejską. Oznacza to, że tę odmianę włoskiego specjału przyrządzać można wyłącznie według ściśle określonej, tradycyjnej receptury.

Dziś oficjalnie istnieje 50 rodzai pizzy. W rzeczywistości wariantów tego smaku jest setki w zależności od kraju, w którym jest przyrządzana. W przybliżenie rocznie zjada się 5 miliardów pizz. W Ameryce powstała najdroższa pizza świata, która kosztuje w przeliczeniu ponad 9000 tys. złotych, czyli 2 700 dolarów. Jest ona wypieczona na spodzie truflowym z dodatkiem atramentu z kałamarnicy i dodatkiem 24 karatowych złotych listków z Ekwadoru. Po raz pierwszy przygotowano ją 24 kwietnia 2017 roku w jednej z restauracji na Manhattanie.

Pierwsza pizzeria w Polsce powstała 8 marca 1975 roku w Słupsku przy barze ''Poranek''. Bar ten działa aż do dziś!

Nie każdy fan tej popularnej włoskiej potrawy wie, że największa pizza na świecie powstała kiedyś w Polsce a konkretnie w Krakowie. W 2010 r.  krakowscy kucharze upiekli placek mierzący ponad 1 km, co wtedy było absolutnym rekordem świata. Siedem lat później polski rekord został jednak pobity.  Aktualnie najdłuższa pizza na świecie to ta przygotowana w miejscowości Fontana w Kalifornii (USA). Placek-gigant upieczony przez Amerykanów mierzył dokładnie 1930 metrów. Żeby przygotować to olbrzymie danie, zużyto ponad 8 ton ciasta, 1,5 tony sera mozzarella oraz 2,5 tony sosu pomidorowego. W samo przygotowanie rekordowej pizzy zaangażowanych było ponad 100 osób, a największa pizza na świecie pieczona była przez 14 godzin. 

od 7 lat
Wideo

Ekspresowa pizza z cukinii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy dzień pizzy! Czy rzeczywiście pochodzi z Włoch? - Tczew Nasze Miasto

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto