Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanki Pomorza przebadane „w kobiecym interesie”

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
W ostatni weekend w Lęborku, Wejherowie oraz Tczewie w mobilnym gabinecie ginekologicznym - dostosowanym do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami - przebadanych zostało 85 pacjentek. Niestety, aż 16 proc. z tych kobiet otrzymało skierowanie do pilnego leczenia lub szpitala. Badania zostały zrealizowane w ramach 4. edycji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie”, której celem jest zachęcanie kobiet do regularnych badań ginekologicznych.

77 % kobiet z niepełnosprawnością nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 % nie było nigdy na takiej wizycie1. To jeden z powodów, dla których do województwa pomorskiego przyjechał mobilny gabinet ginekologiczny. Organizatorem akcji jest firma Gedeon Richter Polska, która już po raz 4. realizuje kampanię „W kobiecym interesie”, przypominającą Polkom o konieczności wykonywania regularnych badań ginekologicznych.

Bardzo dużo chętnych na badania w pomorskim

- Badania rozpoczęły się w ubiegły piątek w Lęborku i kontynuowane były w kolejnych dniach w Wejherowie i Tczewie. Na badania, jeszcze przed przyjazdem mobilnego gabinetu ginekologicznego, zgłosiło się bardzo dużo chętnych pacjentek. W sumie w 3 miejscowościach przebadanych zostało 85 mieszkanek Pomorza, w tym 37 kobiet z niepełnosprawnościami. Każda pacjentka mogła skorzystać z bezpłatnego pakietu badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV) - mówią przedstawiciele Gedeon Richter.

Pacjentki, które nie były nigdy u ginekologa

- Na badania „W kobiecym interesie” przyszły panie w różnym wieku, każda ze swoją historią, strachem, a niejednokrotnie stresem przed samą wizytą. W mobilnym gabinecie czekał na nie przeszkolony i przygotowany personel medyczny oraz wyposażenie pozwalające przebadać pacjentki z różnymi niepełnosprawnościami. Podczas rozmów z pacjentkami często pojawiały się opinie o problemie z dostępnością wizyt ginekologicznych, dlatego do gabinetu zgłosiły się nie tylko mieszkanki Lęborka, Wejherowa czy Tczewa, ale również mniejszych, okolicznych miejscowości - mówi Aneta Grzegorzewska z Gedeon Richter Polska.

- Najwięcej historii przyniosły ze sobą pacjentki z niepełnosprawnościami, które doceniły, że w końcu mają pełen dostęp do profilaktyki swojego zdrowia, mogą odbyć wizytę jak każda inna kobieta i zrobić komplet badań. 40 letnia mieszkanka woj. pomorskiego - z niepełnosprawnością - podczas akcji bezpłatnych badań „W kobiecym interesie” po raz pierwszy w życiu odbyła wizytę ginekologiczną - mówi Aneta Grzegorzewska - Przyznała, że był to dla niej przełomowy krok w kierunku samodzielności i zadbania również o swoje zdrowie intymne. Wiele pań, w wieku między 20 a 30 lat, które zgłaszały się do gabinetu nie miało przeprowadzonych podstawowych badań lub w ogóle nie odwiedzało lekarza ginekologa w ostatnim czasie. Starsze pacjentki nawet 30 lat nie wykonywały podstawowych badań ginekologicznych. Kobiety często przychodziły do mobilnego gabinetu „przy okazji” bo usłyszały o takiej możliwości. Dla części z nich to mogła być jedna z lepszych decyzji - być może ratująca ich zdrowie a nawet życie - wychodziły z gabinetu z podejrzeniem poważnych chorób i skierowaniem do dalszej diagnostyki lub leczenia.

To nie koniec akcji badań „W kobiecym interesie” - w najbliższych dniach gabinet odwiedzi kolejne miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim, a w połowie lipca zaparkuje w Wielkopolsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto