Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minął rok od zainicjowania akcji na ratunek dla Mostu Tczewskiego

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Minął rok od zainicjowania przez tczewskich dziennikarzy i Społeczny Komitet Odbudowy Mostu akcji #MostTczewskiJakWesterplatte. Przez ten czas udało się zmienić w temacie mostu bardzo wiele, jednak równie dużo jest jeszcze przed nami do zrobienia, aby osiągnąć szczęśliwy finał. Żeby dokończyć inwestycję potrzeba od 150 mln zł do 200 mln zł. SKOM przygotował raport podjętych działań w minionym roku.

Społeczny Komitet Odbudowy Mostu przypomina, że jeszcze rok temu tczewskie starostwo nie znajdowało się w zbyt komfortowej sytuacji. Po zakończeniu etapu II A musiałoby cyklicznie ubiegać się o kolejne dotacje z rezerwy subwencji ogólnej na etap II B, później na III i na końcu na IV. Każdy z tych etapów szacunkowo zająłby 3 lata. Rok temu dziennikarze i społecznicy uznali, że proces ten jest zdecydowanie zbyt wolny. Mogłoby dojść do sytuacji, w której w momencie oddania mostu do użytku okazałoby się, że trzeba wyremontować te części mostu, które były odnawiane w pierwszej kolejności. To właśnie z tego powodu powstała petycja www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl, której celem było przekonanie krajowych władz, aby to Skarb Państwa przejął Most Tczewski i odbudował go nie w 10 lat w wielu etapach, ale w kilka lat w formie jednego, ostatecznego etapu. Jednocześnie inicjatorzy apelowali o utworzenie na moście muzeum - ich największym marzeniem było stworzenie muzeum centralnego, np. w formie filii Muzeum II Wojny Światowej.

W przypadku Mostu Tczewskiego warto przypomnieć, że pierwsza petycja SKOM-u związana z akcją bannerową „Chcę wyglądać jak dawniej” była zorganizowana w kwietniu 2013 r., a pierwsze owoce przyniosła dwa lata później, w maju 2015 r. Wówczas to ówczesny starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski przekonał konserwatora zabytków do zmiany wariantu odbudowy mostu z nowoczesnego na historyczny. Z tego powodu SKOM jest przekonany, że w przypadku zeszłorocznej akcji największe owoce dopiero nadejdą.

Co udało się osiągnąć przez ten rok?

- We wrześniu i październiku 2019 r. inicjatorzy akcji zebrali około 4 tysięcy podpisów mieszkańców, którzy poparli petycję.

- Petycję poparło wiele osób publicznych, w tym parlamentarzyści, samorządowcy z całego Pomorza, dyrektorzy różnorodnych placówek i instytucji oraz ludzie kultury: aktorzy i muzycy.

- W lutym tego roku inicjatorzy złożyli osobiście petycję w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, w Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego, w Ministerstwie Infrastruktury, Ministerstwie Kultury oraz w Sejmie.

- W maju i czerwcu tego roku na prośbę SKOM-u głos w sprawie Mostu Tczewskiego zabrało jedenastu kandydatów na prezydenta RP. Wyjątkiem był prezydent Andrzej Duda, który do dziś nie przesłał społecznikom żadnego bezpośredniego komentarza. Zamiast tego odpowiedź przesłała jedynie Kancelaria Prezydenta.

- Latem tego roku udało się osiągnąć pierwszy cel petycji - Muzeum II Wojny Światowej otrzymało zielone światło od ministra kultury Piotra Glińskiego na utworzenie na prośbę inicjatorów petycji filii o nazwie Muzeum Mostów Tczewskich. Dyrekcja gdańskiej placówki jest bardzo zainteresowana mostem i deklaruje współpracę ze społecznikami.

- W lipcu pomorskie posłanki Małgorzata Chmiel i Agnieszka Pomaska podchwyciły pomysł inicjatorów akcji i zrealizowały kolejny cel petycji - stworzyły specustawę na temat przejęcia przez Skarb Państwa Mostu Tczewskiego. Miałoby się to odbyć wzorem półwyspu Westerplatte, którego przejęcie zostało zrealizowane w analogiczny sposób latem 2019 r. Specustawa póki co znajduje się w sejmowej poczekalni. Dużo w tej kwestii zależy od marszałek Elżbiety Witek.

- SKOM podkreśla, że nigdy nie upierał się, że specustawa jest jedynym wyjściem, choć prawdopodobnie najprostszym. Inicjatorzy akcji deklarują, że jeśli rząd zaproponowałby inne, skuteczne rozwiązanie, będą je wspierać. Takie rozwiązanie zostało w lipcu przedstawione przez posła Kazimierza Smolińskiego. Poseł z Tczewa poinformował, że na szczeblu rządowym są finalizowane decyzje w sprawie Mostu Tczewskiego. Rządowa propozycja miałaby polegać na przekazaniu z budżetu centralnego 100 proc. środków potrzebnych na dokończenie całej odbudowy i co najważniejsze - bez wkładu własnego samorządu.

Inwestycja miałaby się zakończyć już w 2023 roku pod warunkiem, że ruszy najpóźniej w roku 2021. Jednocześnie most miałby pozostać w rękach powiatu tczewskiego. Poseł obecnie informuje, że decyzji wciąż nie ma, ponieważ rząd czeka na rozliczenie etapu II A, które jest procedowane w Ministerstwie Infrastruktury.

Inicjatorzy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte dziękują wszystkim tym, którzy wspierają ich działania - mieszkańcom powiatu tczewskiego, miasta Tczewa, Lisewa Malborskiego, obecnemu staroście tczewskiemu Mirosławowi Augustynowi, byłemu staroście Tadeuszowi Dzwonkowskiemu oraz posłom i senatorom, którzy bezpośrednio lub pośrednio wspierają działania zmierzające do ostatecznej odbudowy cudu techniki, jakim jest Most Tczewski: są to Małgorzata Chmiel, Beata Maciejewska, Kacper Płażyński, Agnieszka Pomaska, Kazimierz Smoliński, Ryszard Świlski, Michał Urbaniak.

SKOM dziękuje również obecnemu Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków za to, że popiera wierną odbudowę Mostu Tczewskiego według stanu sprzed wybuchu II wojny światowej. Społecznicy mają nadzieję, że kość niezgody, jaką jest powojenne przęsło ESTB, będzie wkrótce łączyć, a nie dzielić. SKOM czeka na nową decyzję konserwatora i liczy na to, że jakakolwiek ona nie będzie, rząd przeznaczy odpowiednie środki na to, by wizję konserwatora sfinansować.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto