Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Morzeszczyn. Co nowego w kociewskich trendach modowych Magdy Tkaczyk?

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Archiwum prywatne Magdy Tkaczyk
Miłość do piękna i regionu towarzyszy Magdalenie Tkaczyk z Morzeszczyna od najmłodszych lat. W swoich pracach łączy tradycję z nowoczesnością. Inspiracją wszystkiego co tworzy jest Kociewie. Etno-stroje, obuwie, przedmioty użytkowe - jest w czym wybierać... A co nowego pojawiło się w zbiorach pani Magdy?

Magda Tkaczyk uważa, że dobry czas dla Kociewia jest obecnie pod każdym względem - w modzie również. Swojej pasji poświęcała, praktycznie całe swoje życie.

- To ważne by czuć, że należy się do jakiejś wspólnoty – podkreśla Kociewianka. - Chyba każdy człowiek ma taką potrzebę, by utożsamiać się z jakąś większą lub mniejszą grupą. Po pierwsze jesteśmy Polakami, ale żyjemy tu, lokalnie, regionalnie. To ważne by znać swoje pochodzenie, historię, tożsamość. Gdy wiemy kim i skąd jesteśmy, jesteśmy kimś i jesteśmy jacyś.

To przekonanie w dużej mierze odcisnęło "piętno" na pracach Magdy Tkaczyk.

- Najbardziej inspirują mnie osoby, które zamawiają u mnie różne przedmioty z wzornictwem kociewskim – opowiada twórczyni o swojej pracy. - Kiedy wydaje mi się, że katalog rzeczy, na których mogłabym umieścić kociewskie kwiatki, już się wyczerpuje, pojawia się klient, który chciałby coś zupełnie nowego, oryginalnego, nietypowego. To napędza moją wenę.

Nowe wyzwania. - To co znajduje się w sklepiku to tylko część - wyjaśnia. - Ogrom zamówień wykonuję na jednostkowe i indywidualne zamówienia. To takie właśnie lubię najbardziej, bo często mnie zaskakują. Malowałam już haft kociewski na ścianach regionalnego sklepiku. Były też inne ciekawe zamówienia, jak letni ogródek kociewski na rynku w Gniewie, kociewskie szyldy z nazwą ulicy, haft kociewski na elewacji domu, meble kuchenne z kociewskimi elementami, kociewskie bańki ba mleko czy... kociewskie buty szpilki. Ale było też pytanie o kociewską bieliznę.

A jak Magda Tkaczyk pojmuje swoją twórczość poprzez region, w którym się urodziła i mieszka? - Tradycja plus nowoczesność - to jest połączenie, które powoduje że dwa plus dwa nie daje wyniku cztery, a coś więcej - wyjaśnia autorka niezwykle interesujących prac ozdabianych kociewskimi wzorami, symbolami. - To synergia. Tradycja nie jest już tylko nudna, i bywa że ciężkostrawna. Nowoczesność nie jest jednowymiarowa i płaska, a niesie za sobą jakąś historię.

Magda Tkaczyk przyznaje, że to naturalne, iż nie wszystkim podobają się tradycyjne kociewskie serwety. I to całkiem normalne, że nie każdy ma odwagę wystąpić w tradycyjnym kociewskim stroju. Ale... nowoczesne kubki czy filiżanki z elementami wzornictwa kociewskiego, to coś co może mieć każdy w swoim domu. Każdy może też ubrać na co dzień t-shirt, trampki czy czapkę z daszkiem ozdobionymi w stylu etno.

- Ale gdy chcemy trafić z tradycją do szerszego grona odbiorców, to musimy ją im podać w sposób lekki, nieprzeładowany i praktyczny - zauważa. - Powinniśmy ją delikatnie i subtelnie akcentować, wplatać w przestrzeń publiczną czy przestrzeń on-line.
I takie są przedmioty, które tworzy Kociewianka. Ostatnio w jej modowym świecie pojawiły się ozdabiane wzorem kociewskim bluzy. Już podbiły serca klientów. Zainteresowani tym, co tworzy Magda Tkaczyk, mogą zapoznać się z jej pracami w internecie TUTAJ oraz na jej profilu na facebooku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto