Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Tczewie i w Gniewie

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
W tym roku podczas Narodowego Czytania, wspólnie czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Gniew

W tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Gniewie uczestniczyli: sekretarz miasta i gminy Gniew Karolina Liebrecht, niezawodni seniorzy ze Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku, reprezentacje ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie, Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Gen. Józefa Hallera w Gniewie, Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie, Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Oddziałem Przedszkolnym im. Św. Dzieci z Fatimy, Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Polskim Gronowie oraz Zespoły Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu, a także przedstawiciele CKiBP i mieszkańcy.

Starannie przygotowano również miejsce spotkania, wyeksponowano wystawę archiwalnych wydań twórczości Mickiewicza.

Zaprezentowany został również ponad stuletni obraz wieszcza, udostępniony dzięki uprzejmości mieszkanki Gniewu – Pani Bernadety Gabrychowskiej.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki i portrety autora.

- Serdecznie dziękujemy delegacjom oraz wszystkim, którzy włączyli się w akcję Narodowego Czytania w Gniewie i towarzyszyli nam w tym pięknym dniu. Cieszymy się z tak licznej obecności naszych mieszkańców i czytelników. Do zobaczenia za rokmówi Anna Czyżewska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie.

Tczew

Organizatorami akcji w Tczewie był prezydent miasta Mirosław Pobłocki i Miejska Biblioteka Publiczna. Narodowe Czytanie bardzo często organizowane jest w plenerze i blisko natury, czemu sprzyja charakter tegorocznej lektury, stąd wybór skweru przy fontannie.

Tekstów Adama Mickiewicza można było wysłuchać w świeżej, zaskakującej interpretacji grupy warsztatowo – teatralnej tczewskiego Centrum Kultury i Sztuki. Barbara Otta, Natalia Akerman, Agnieszka Korda, Agnieszka Szczukowska, Joanna Czirson, Nicol Groszewska, Joanna Biernacka, Iwona Sikorska i Bartosz Niedźwiecki wraz z reżyserem Bartłomiejem Sudakiem zachwycili publiczność.

Z okazji tego święta literatury Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.

W przyszłym roku „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, już teraz organizatorzy gorąco zapraszają do uczestnictwa w tym kulturalnym przedsięwzięciu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto