Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz piękny region Kociewie ma dziś swoje święto!

Kinga Furtak
Kinga Furtak
10 lutego obchodzimy doroczny Światowy Dzień Kociewia. Święto obchodzone jest od 2007 roku. Zostało ustanowione w dwusetą rocznicę udokumentowanego zapisu nazwy „Gociewie”. Kociewie to zielona i łagodna kraina, drugi co do wielkości - po Kaszubach - zwarty etnicznie i kulturowo region Pomorza. Co pięknego jest w powiecie starogardzkim?

Kociewie

To etniczno-kulturowy region Pomorza Gdańskiego, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy i we wschodniej części Borów Tucholskich. Kociewie leży nad trzema rzekami – Wierzycą, Wdą i Dolną Wisłą. Zamieszkuje go ok. 340 tysięcy mieszkańców. Zajmuje około 3,5 tysiąca kilometrów kwadratowych na pograniczu dwóch województw. W województwie pomorskim są to w całości powiaty starogardzki i tczewski oraz fragmenty powiatów: gdańskiego, kościerskiego i chojnickiego, a w województwie kujawsko-pomorskim – spora część powiatu świeckiego oraz fragment powiatu tucholskiego.

Najstarsza miejscowość

Kociewie może pochwalić się jedną z najstarszych miejscowości w Europie. Jej nazwa Scurgeon lub Scurgon, czyli Skórcz, widnieje już na mapie Ptolemeusza, powstałej w pierwszych wiekach naszej ery. Są jednak historycy, którzy kojarzą ten wyraz ze Szczecinkiem lub Koszalinem. W Skórczu istnieją głębinowe wody artezyjskie – samoczynnie wypływające na powierzchnię ziemi. To unikatowa atrakcja turystyczna regionu.


Znani Kociewiacy

Wśród znanych Kociewiaków można wymienić m.in. króla Jana Sobieskiego, naukowca i badacza Johanna Reinholda Forstera, piłkarza Kazimierza Deynę, tenisistę stołowego Andrzeja Grubbę, animatora muzycznego Stanisława Cejrowskiego, muzyka Grzegorza Ciechowskiego, reżysera, scenarzystę i autora opowiadań Sławomira Pstronga, trenera piłki ręcznej Bogdana Wentę, pięcioboistkę Oktawię Nowacką oraz aktorkę Dorotę Landowską i piosenkarkę Annę Szarmach.

Podróże

Podróżując, warto przyjechać do Kasparusa. To mała wieś z wielką historią. Pierwsze
wzmianki o jej istnieniu pochodzą z XVII wieku. Dziś można zobaczyć tu pięknie zachowane i utrzymane drewniane domy, cały czas zamieszkane. Wieś znajdująca się w gminie Osiek, otoczona jest malowniczymi Borami
Tucholskimi. Twórczość ludową, mającą swój wyraz m.in. w malarstwie, rzeźbie, hafciarstwie oraz
zbiory sprzętów domowych, narzędzi gospodarskich, wyrobów rzemiosła Kociewia zgromadzono w muzeach, m.in. w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, jednym z najstarszych miast na Pomorzu. Można tu odkryć ślady Krzyżaków, zobaczyć kupieckie kamieniczki. A tuż za miastem zwiedzić Muzeum
Mitologii Słowiańskiej
. Warto też ruszyć w drogę „Szlakiem Kazimierza Deyny” i dowiedzieć się więcej o pochodzącym stąd piłkarzu.

Cmentarz w Lesie Szpęgawskim

Monument pamięci składa się z 150 elementów. Na 32 pniach wygrawerowano nazwiska ok. 2400 zidentyfikowanych ofiar mordów na terenie Lasu Szpęgawskiego. Jeden pień zadedykowano ofiarom nieznanym.

Zamek joannitów z XIV wieku w Skarszewach

Najstarszy zabytek w Skarszewach. Usytuowany na morenowym cyplu, przy północno-zachodnim narożniku rynku. ostał zbudowany w 1305 r. jako siedziba skarszewskiego baliwatu. W 1370 r. został przejęty przez zakon krzyżacki, a w 1433 r. spalony przez husytów i następnie odbudowany. Po 1466 r. stanowił siedzibę administracji polskiej. Został zdewastowany przez wojska szwedzkie. Z najstarszego budynku dotrwały do naszych czasów piwnice oraz mury parteru budynku mieszkalnego. Zamek jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej.

Kasparus

Warto przyjechać na spacer do Kasparusa. Wieś znajdująca się w gminie Osiek otoczona jest nie tylko malowniczymi Borami Tucholskimi, ale zachwyca także architekturą. Drewniane domki z pewnością przyciągną oko nie jednego turysty. Mała wieś z wielką historią. Taki jest Kasparus. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z XVII wieku. Jednak najstarsze budynki mogą mieć nawet 200 lat! Dziś można zobaczyć tu pięknie zachowane i utrzymane drewniane domy, w których cały czas mieszkają lokatorzy.

Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

W 2016 roku w Starogardzie Gdańskim otworzono Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Mieści się ono w budynku dawnego kasyna oficerskiego przy ul. Sobieskiego 14.

Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim

Swoją działalnością merytoryczną Muzeum Ziemi Kociewskiej obejmuje terytorium trzech powiatów: starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego. Zabytki i pamiątki prezentowane są na wystawach stałych o charakterze historycznym, etnograficznym i archeologicznym, zlokalizowanych w Basztach: Narożnej i Gdańskiej oraz oddanym do użytku w 2001 roku nowym budynku administracyjnym Muzeum (ul. Boczna 2). W tym budynku oraz w Ratuszu Miejskim (ul. Rynek 1) prezentowane są wystawy czaso


Blisko miasta znajdziesz ciszę i naturę

Kiedy byliście nad jeziorem Kochanka? Można tu wypocząć lub aktywnie spędzić czas wolny.
Dojazd jest bardzo wygodny - znajduje się bowiem przy drodze krajowej nr 22, w pobliżu Starogardu Gdańskiego.
Przepiękna dolina rzeki Wierzyca leży w obszarze chronionym Natura 2000. Ukształtowanie tego terenu jest bardzo różnorodne.

Wśród bogatego w grądy, wierzby, topole i jesiony krajobrazu, można spotkać rzadkie odmiany srebrzystego świerku sitkajskiego, sosnę limbę, sosnę czarną, klony srebrzyste, kasztanowce czerwone, a także wiązy angielskie. Tu natkniemy się na bobry i wydry europejskie. To także raj dla wędkarzy i szukających wyciszenia. Dla kierowców przygotowano parking, są ścieżki edukacyjne, a miłośnicy biwakowania znajdą trzy specjalne miejsca na ogniska. Z wieży widokowej można podziwiać otaczającą przyrodę. W lesie jest wiele oznakowanych ścieżek biegowych i rowerowych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto