Nieletni sprawcy pobicia wkrótce odpowiedzą przed sądem!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Pixabay
Policjanci z Komisariatu Policji w Pelplinie przeprowadzili czynności z dwoma nieletnimi, którzy na początku marca pobili swojego rówieśnika. Funkcjonariusze ustalili tożsamość sprawców, a zebrany w tej sprawie materiał dowodowy przekazali do sądu. Za swoje zachowanie nastolatkowie odpowiedzą przed sądem dla nieletnich.

Na początku marca policjanci z Komisariatu Policji w Pelplinie przyjęli zgłoszenie o pobiciu, do którego doszło 1 marca tego roku w jednej z miejscowości w powiecie tczewskim.

- 17-latek został pobity przez dwie osoby, które następnie oddaliły się z miejsca zdarzenia. Matka pokrzywdzonego zawiadomiła policję. Funkcjonariusze od razu zajęli się sprawą i ustalili podejrzanych, którymi okazali się równolatkowie pobitego. Policjanci przeprowadzili wszystkie niezbędne czynności z podejrzanymi i skierowali sprawę do sądu rodzinnego wobec dwóch nastolatków - informuję st. post. Katarzyna Ożóg.

Sąd zadecyduje o odpowiedzialności za pobicie.

Wobec nieletniego zgodnie z Ustawą o Wspieraniu i Resocjalizacji Nieletnich sąd rodzinny może orzec m.in. umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym czy też w zakładzie poprawczym.

Agresja u nastolatka – objawy dające powody do niepokoju

Problem z agresją nie dotyczy tylko nastolatków, ale często także dorosłych, a nawet małych dzieci. Zazwyczaj nie stanowi powodu do zmartwień, jeśli mieści się w granicach normy. Problem pojawia się wtedy, gdy człowiek traci panowanie nad sobą, reaguje przesadnie do sytuacji, a czasem sam wywołuje zamieszki czy konflikty słowne.
Dlatego trzeba zachować czujność, żeby wychwycić moment, w którym postawa nastolatka uległa zmianie i dające się usprawiedliwić postawy przybrały niepokojący wymiar.

Zazwyczaj symptomami, które wzbudzają niepokój są:

  • wulgaryzmy kierowane w stronę rówieśników, pedagogów, rodziców, rodzeństwa, a nawet zupełnie obcych osób,
  • przemoc fizyczna, zaczepki, udział w bójkach,
  • autoagresja, czyli samookaleczanie, ale też przyjmowanie substancji odurzających,
  • agresja wykorzystująca środki elektroniczne do nagrywania kompromitujących filmików, udostępniania ich, prześmiewania, znęcanie się psychiczne,
  • niszczenie mienia, akty wandalizmu.

Niepokojąca jest intensywna i utrzymująca się agresja nastolatków wobec rodziców. Reagować trzeba wraz z pojawieniem się pierwszych objawów!

Co można zrobić z agresywnym nastolatkiem?

Jak postępować z agresywnym nastolatkiem? Przede wszystkim zachowując spokój i zimną krew, nie dając się sprowokować i budując w domu atmosferę spokoju, wsparcia oraz zrozumienia.

Tym, co przyniesie najlepsze efekty jest:

  • okazywanie wsparcia i miłości dziecku, ale też sobie nawzajem,
  • znalezienie form aktywności, która pozwoli rozładować złe emocje lub przekierować je na inny obiekt (w sytuacji, gdy problemem jest agresja nastolatków wobec rodziców czy rodzeństwa),
  • ustalenie jasnych reguł funkcjonowania w domu i społeczeństwie i egzekwowanie, aby każdy członek rodziny ich przestrzegał,
  • unikanie kar fizycznych, a znalezienie innych form zadośćuczynienia, np. zapłaty z kieszonkowego za zniszczone mienie,
  • przekazywanie krótkich i zwięzłych komunikatów,
  • rozmowa – wyłącznie w momencie, gdy dziecko będzie spokojne, a nie w trakcie napadu złości,
  • odizolowanie nastolatka od środowiska, rozrywek, programów telewizyjnych i gier, które pobudzają i wyzwalają w nim złe emocje.

Agresja u nastolatków pojawia się i znika, jednak nigdy nie należy bagatelizować problemu.

Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie