MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezależne ciepło

(rako)
Jan Grzonka, burmistrz Czarnej Wody, przegląda mapy miejsca, gdzie powstanie nowa kotłownia. Fot. Rafał Kosecki
Jan Grzonka, burmistrz Czarnej Wody, przegląda mapy miejsca, gdzie powstanie nowa kotłownia. Fot. Rafał Kosecki
Nowoczesna i tańsza w eksploatacji - taka ma być kotłownia, która będzie zasilać większą część Czarnej Wody w energię cieplną. Ma ona zastąpić kosztowną kotłownię Zakładów Płyt Pilśniowych, która ogrzewa mieszkania ...

Nowoczesna i tańsza w eksploatacji - taka ma być kotłownia, która będzie zasilać większą część Czarnej Wody w energię cieplną. Ma ona zastąpić kosztowną kotłownię Zakładów Płyt Pilśniowych, która ogrzewa mieszkania czarnowodzian. Korzystanie z ciepła wytwarzanego przez kotłownię zakładów niesie ze sobą duże ryzyko dla Czarnej Wody. Problemy zakładów i w końcu zatrzymanie w nich produkcji spowodowało, że samorząd musi teraz dokładać do utrzymania tej kotłowni.

- Podjęliśmy więc decyzję o uniezależnieniu się od kotłowni zakładowej - mówi Jan Grzonka, burmistrz Czarnej Wody. - Zbudujemy nową, własną kotłownię.
Jednak gmina nie ma na to pieniędzy. W tej sytuacji postanowiono, że to inwestor zbuduje kotłownię za swoje pieniądze, a gmina będzie tę inwestycję spłacać przez najbliższe 10 lat.
- W tej chwili zależy nam na szybkim wyłonieniu inwestora i wykonawcy - kontynuuje Jan Grzonka. - Mamy tylko 4-5 miesięcy na zbudowanie kotłowni, ponieważ już we wrześniu może się ochłodzić i trzeba będzie uruchomić kotłownię.
Swoją pomoc w sprawnym zrealizowaniu inwestycji w Czarnej Wodzie zadeklarowały władze powiatu starogardzkiego. Chcą one pomóc zwłaszcza w szybkim uzyskaniu niezbędnych pozwoleń budowlanych.
Nowa kotłownia ma być proekologiczna, prawdopodobnie będzie zasilana biomasą lub gazem. Obecny ciepłociąg doprowadzający energię cieplną do mieszkań będzie dalej wykorzystywany. Dlatego Nowa kotłownia powstanie w takim miejscu, aby miała bliskie połączenie z głównym kolektorem.

Mała podwyżka

Nowa kotłownia ma dostarczać ogrzewanie blisko 2,5 tys. mieszkańcom Czarnej Wody. Ponadto korzystać z wyprodukowanej tam energii cieplnej mają Ośrodek Zdrowia, szkoły, przedszkole, Urząd Miasta. Z wstępnych wyliczeń wynika, że opłaty za dostarczoną energię cieplną mogą wzrosnąć minimalnie w stosunku do obecnych cen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto