Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w całym powiecie!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Już 14 maja, w sobotę, odbędzie się Noc Muzeów. W tym roku w Gniewie, Tczewie oraz w Pelplinie czekać będzie wiele różnorakich atrakcji.

Gniewska Noc Muzeów

Noc Muzeów w Gniewie rozpocznie się od spotkania autorskiego z Bogdanem Badziongiem o godzinie 17:00 w Sali Kameralnej.
Ponadto tego wieczoru w siedzibie CKiBP odbędzie się wernisaż wystawy prac uczestników warsztatów malarskich w CKiBP oraz ekspozycji "Zabytki Gniewu w retro obiektywie”.

- Dla zwiedzających przygotowaliśmy w tym roku aż dwie wyjątkowe ekspozycjemówi Anna Czyżewska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie.Po raz pierwszy zaprezentujemy Państwu wspaniałe prace uczestników naszych warsztatów malarskich. Zapierające dech w piersiach dzieła zdobić będą w tym dniu niemal cały obiekt CKiBP, dlatego warto nas odwiedzić. Natomiast w Sali Wystawowej CKiBP zwiedzić będzie można ekspozycję edukacyjną na temat gniewskich zabytków zachowanych na archiwalnych fotografiach.

Noc Muzeów zakończy projekcja filmowa w postaci Kina Samochodowego. Lubiących dreszczyk emocji zapraszamy o godzinie 21:00 – tuż po zachodzie słońca, na parking przy zamku w Gniewie na seans horroru „To” wraz ze straszną niespodzianką. Film oparty jest na motywach niezwykle popularnej powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem, która przeraża Czytelników od dziesięcioleci.

Pelplińska Noc Muzeów w dawnym opactwie cysterskim

Noc Muzeów w Pelplinie rozpocznie się o godzinie 20:00 i planowo potrwa do godziny 24:00. Organizatorzy przewidzieli zwiedzanie dawnego opactwa cysterskiego, czyli Katedry i klasztoru, barokowego parku pocysterskiego oraz Muzeum Diecezjalnego.
Ponadto zaplanowany jest koncert zespołu Na Cały Głos o godzinie 21:00, zajęcia dla dzieci trwające już od 20:00 czy Rozgrywki Petanque również rozpoczynające się od 20:00.

Astronomiczna Noc Muzeów w Tczewie

Na wystawie podczas Nocy Muzeów 14.05.2022 r. w tczewskiej Fabryce Sztuk zostaną przybliżone losy dwóch wybitnych uczonych. Urodzony w Tczewie kartograf, historyk, kanonik warmiński Aleksander Skultet przyjaźnił się i współpracował z wielkim polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem, którego heliocentryczna teoria budowy świata wywróciła do góry nogami dotychczasowy ogląd porządku Wszechświata. Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Sporo miejsca zostało poświęcone astronomii, tak bliskiej Kopernikowi. Przy pomocy projekcji 3D zostały pokazane główne założenia układu geocentrycznego. Z kolei w celu prezentacji układu heliocentrycznego powstała makieta z ruchomymi planetami i projekcja multimedialna opowiadającą o Wszechświecie.

- Oprócz wystawy goście Europejskiej Nocy Muzeów będą mogli zobaczyć kolekcję meteorytów, odwiedzić mobilne planetarium, poznać tajniki kuchni molekularnej i wziąć udział w spacerze historycznym śladem astronomów. Tej nocy królować będzie muzyka elektroniczna autorstwa Przemysława Rudzia, która stanowić będzie ponadto tło dla kosmicznego led show. Dla dzieci zostały przygotowane kosmiczne zabawy z animatorami oraz cykl warsztatów: plastycznych, naukowych i budowania z klocków. Organizatorzy zachęcają też do udziału w dwóch konkursach: na kosmiczną stylizację i fotograficzną relację z wydarzenia. - informują pracownicy Fabryki Sztuk.

Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Kosmiczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto