Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy album o zbrodni w Lesie Szpęgawskim jest też online ZDJĘCIA

Kinga Furtak
Kinga Furtak
„Las Szpęgawski. Zbrodnia niemiecka 1939-1940” to najnowsze wydawnictwo urzędu gminy w Starogardzie Gdańskim dokumentujące dramat wojny i żmudny proces budowy monumentu dającego świadectwo tamtych tragicznych wydarzeń. Dzięki bezinteresownemu wysiłkowi wielu ludzi udało się potwierdzić personalia niespełna 2,5 tys. ofiar, spośród szacunkowych 5-7 tys., które w Lesie Szpęgawskim znalazły miejsce wiecznego spoczynku. Aby na trwałe upamiętnić zidentyfikowane osoby w 2019 r. powstał nowy pomnik. Ma on formę betonowego lasu, którego część drzew została symbolicznie ścięta. Na powstałych w ten sposób pniach umieszczono w formie słojów imiona i nazwiska rozstrzelanych osób.

Koncepcję nowej publikacji stworzyli Marta Łuszczyńska i Tomasz Rogalski. W roku bieżącym nakład wyniósł 200 sztuk. Album nie jest przeznaczony do sprzedaży. Mieszkańcy będą go mogli wygrać w konkursach organizowanych przez urząd gminy. Darczyńcy otrzymają go w prezencie za wkład w budowę monumentu. Ze względu na zainteresowanie jest dostępny online - TU - KLIK

Będzie go można też obejrzeć w lokalnych bibliotekach. Autorami zdjęć są: Urszula Szopińska, Krzysztof Rudek, Tomasz Rogalski. Zdjęcia pochodzą też ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starogardzie Gdańskim.

- Album to fotograficzna relacja budowy monumentu oraz uroczystości jego prezentacji w 80. rocznicę zbrodni niemieckiej uzupełniony o zdjęcia historyczne.Opatrzony jest rysem i wstępem historycznym, który dopełnia wizualną część albumu - mówi Marta Łuszczyńska, z urzędu gminy w Starogardzie Gdańskim. - Pomysł zapadł w zespole, który realizował budowę pomnika. Uznano, że warto udokumentować to niezwykle ważne, zwłaszcza dla rodzin ofiar wydarzenie bowiem dzięki wysiłkowi wielu ludzi udało się potwierdzić personalia niespełna 2,5 tys. ofiar, spośród szacunkowych 5-7 tys.,które w Lesie Szpęgawskim znalazły miejsce wiecznego spoczynku. Dzięki budowie monumentu ofiary wreszcie przestały być anonimowe.

Niedziela, 29 września 2019 roku na zawsze pozostanie w pamięci rodzin ofiar, kociewskich samorządowców i wszystkich osób emocjonalnie związanych z tragicznymi wydarzeniami, których sceną był Las Szpęgawski. Tego dnia, w 80. rocznicę zbrodni niemieckiej, podczas tradycyjnej mszy świętej poświęcony i oficjalnie zaprezentowany został nowy monument szpęgawski. Był to niezwykle wzruszający moment, szczególnie dla rodzin ofiar. Wiele osób nie kryło łez. Praca historyków, projektantów, samorządowców i budowniczych oraz szczodrość ofiarodawców sprawiły, że rodziny mają pewność, iż szczątki ich bliskich znajdują się właśnie w tym miejscu. Ze spokojem mogą zapalić znicz i oddać hołd swojemu tacie, siostrze czy dziadkowi. To, jak sami przyznają, wprowadza spokój w ich życie. W publikacji przedstawiona jest historia pisana i fotograficzna, którą przez 80 lat w Lesie Szpęgawskim tworzyły kolejne pokolenia Polaków.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto