Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 81. rocznicy agresji Związku Radzieckiego w Rokitkach Tczewskich

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
81 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. To właśnie tę czarną kartę z historii Polski dziś upamiętniła społeczność Rokitek Tczewskich. Pamięć o tamtych wydarzeniach jest wciąż żywa wśród mieszkańców.

Przy pomniku zgromadziły się reprezentacje młodzieży szkół gminnych, samorządowców oraz rodziny ofiar. To była żywa lekcja historii, która miała za cel pielęgnowanie wśród młodzieży postawy patriotyzmu. Obelisk w Rokitkach, powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Obelisku Upamiętniającego Poszkodowanych w czasie II wojny światowej. Odsłonięto go 11 listopada 2016 r.

Kawałek swojej historii opowiedziała sybiraczka - Irena Ukleja. Irena Ukleja, jako 7-letnia dziewczynka, wspólnie z całą rodziną, została zesłana na syberyjski step. Radzieccy żołnierze w kilka minut kazali im opuścić rodzinny dom, niczego nie zabierając. Bez jedzenia i wody jechali cały długi miesiąc w bydlęcych wagonach. Posiłki otrzymywali tylko raz dziennie około północy.

We wspomnieniach sybiraczki można było poznać stosunek władz i ludzi do Polaków. Życie na stepie nie było łatwe. Zimą temperatury dochodziły nawet do minus 60 stopni. W ziemiance toczyło się ich całe życie. Dzięki ojcu pani Ireny, który był oficerem Wojska Polskiego, walczącym o niepodległość, po upływie 7 lat na Syberii, rodzina została sprowadzona do Polski. Obecnie Irena Ukleja jest prezesem Związku Sybiraków w Starogardzie Gdańskim.

- Kochana młodzieży, musicie pamiętać że przyszłość kraju jest w waszych rękach - zwróciła się do młodzieży.

Modlitwie za ofiary totalitaryzmu przewodniczył ks. kanonik Krzysztof Niemczyk - proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Lubiszewie będący jednocześnie dyrektorem Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie.

Następnie delegacje złożyły kwiaty oraz znicze Pod pomnikiem Pamięci i Chwały Mieszkańców Rokitek Ofiar Reżimów Totalitarnych zapłonęły znicze pamięci, a delegacje złożyły kwiaty.

- Po wysłuchaniu historii Pani Ireny, sybiraczki, o wydarzeniach z tamtych lat, wydaje się, że już wszystko zostało powiedziane - mówi Tomasz Urbański, wicewójt gminy Tczew. - Pozostaje jedynie wyrazić wdzięczność wszystkim zaangażowanym w coroczną organizację tego patriotycznego wydarzenia. Dzięki kultywowaniu pamięci o naszych bohaterskich przodkach, naród będzie istniał i właśnie za tą odpowiedzialną postawę wam wszystkim dziękujemy. Cześć bohaterom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto