Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego na Wiśle w całym powiecie tczewskim!

Przemysław Zieliński
W niedzielę poziom wody w Wiśle w Tczewie ma zbliżyć się do 9 metrów.
W niedzielę poziom wody w Wiśle w Tczewie ma zbliżyć się do 9 metrów. PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Wisłą płynie coraz więcej wody. Dzisiaj rano, 23 maja, poziom wody w rzece przekroczył 700 cm, czyli stan ostrzegawczy. W związku z tym prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego. Podobny komunikat wydał starosta tczewski Józef Puczyński.

Stan ostrzegawczy dla Tczewa wynosi 700, a alarmowy 820 cm. Dzisiaj rzeka przekroczyła stan ostrzegawczy o blisko 20 cm, jutro wodowskaz ma wskazać wartość wyższą niż stan alarmowy - 835 cm - z kolei w niedzielę poziom wody w rzece osiągnie 885 cm. Do rekordowych 1042 cm, które osiągnęła Wisła w Tczewie w maju 2010 r., na szczęście sporo będzie jeszcze brakować. Cztery lata temu, aby uchronić bulwar nadwiślański i najniżej położone rejony miasta, wzdłuż brzegu rozłożono specjalny rękaw. Teraz nie ma obaw, że Wisła przeleje się przez wały przeciwpowodziowe.

Jak informuje Urząd Miejski w Tczewie, meldunki o zagrożeniach na terenie miasta należy składać telefonicznie pod nr tel. 58 77 59 371 lub 58 531 39 61, na nr alarmowy 986 (służba całodobowa) lub nr 58 562 50 91, 504 367 793 (Jerzy Laskowski) lub 58 562 39 53, 508 992 360 (Kazimierz Kruk).

Starosta tczewski zobowiązał służby do składania okresowych meldunków o stanie zagrożenia co cztery godziny, a w razie nagłych sytuacji o meldunek natychmiastowy.

Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, w związku z prognozowanym dopływem fali powodziowej do zbiornika Włocławek, zbiornik został opróżniony do minimalnego poziomu piętrzenia. Aktualnie pracuje w taki sposób, aby zachować możliwie dużą retencję na przyjęcie fali powodziowej.

- Wszelkie uszkodzenia powstałe podczas poprzednich powodzi zostały całkowicie usunięte - zapewnia Roman Nowak, rzecznik wojewody pomorskiego. - Nie stwierdzono osłabień i zaniżeń korony wałów, co mogłoby mieć wpływ na zwiększenie zagrożenia powodziowego na terenie województwa pomorskiego. Stan techniczny obiektów przeciwpowodziowych jest dobry i gwarantuje ich prawidłową pracę. Wały przeciwpowodziowe są na bieżąco monitorowane przez strażników wałowych. Nadzór nad prawidłową obsługą oraz stanem technicznym stacji pomp jest sprawowany przez pracowników Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto