Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji budowlano-wykonawczej dotyczącej rewitalizacji Parku Miejskiego w Tczewie

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
UM Tczew
Ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji budowlano-wykonawczej dotyczącej rewitalizacji Parku Miejskiego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Termin składania ofert mija 10 lutego, termin realizacji – 180 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy.

W koncepcji jak przekazał urząd miasta w Tczewie:

Starano się przywrócić układ komunikacji w parku na podstawie dawnych map, zdjęć i śladów w terenie. Wszystkie alejki staną się ciągami pieszymi, zaś ruch rowerowy będzie się odbywał poza granicami parku.

Na polanie, w południowo – zachodniej części parku, planuje się, po przeniesieniu elementów zegara słonecznego w inne miejsce, stworzenie polany piknikowej z leżakami, altaną piknikową kawiarenką i placami zabaw dla dzieci.

- Projektantka zaproponowała, aby w miejscu dotychczasowego amfiteatru powstała letnia, niewielka scena dla kameralnych koncertów, zaś amfiteatralna polana po usunięciu obecnych siedzisk, wyposażona została w mniej liczne drewniane ławki i leżaki, sprzyjające wypoczynkowi i uczestniczeniu w ewentualnych występach. Zniknie ogrodzenie wydzielające teren amfiteatru - mówi rzecznik UM w Tczewie, Małgorzata Mykowska.

Oczko wodne (z żabkami) otrzyma naturalne dno, które umożliwi posadzenie na brzegu roślin wodnych, bagiennych i nadbrzeżnych. Przywrócone zostaną nasadzenia, rosnących tam dawniej, wierzb płaczących przy półkolistych ławkach, po obu stronach zbiornika. W budynku mieszkalnym przy ZWiK w pobliżu zbiornika, mogłaby powstać restauracja.

W południowej, najmłodszej i nieco zacienionej części założenia parkowego powstanie ścieżka przyrodnicza. W tej części parku umieszczono plac zabaw dla młodzieży m.in. ze znacznych rozmiarów piramidę wspinaczkową. Przy dawnej ścieżce rowerowej, znajdą się elementy ścieżki zdrowia, zaś nieco dalej na północ, zaprojektowano siłownię na wolnym powietrzu oraz jaszcze jeden plac zabaw dla dzieci.

We wschodniej części parku, dawniej należącej do sąsiadującej z nim szkoły powstanie płytki zbiornik wodny, który dzięki systemowi niewysokich fontann będzie stanowił wodny plac zabaw dla dzieci. Tu również znajdzie się labirynt z niewysokich krzewów jako atrakcja dla dzieci.

Przypomnijmy, do tej pory było 5 różnych koncepcji rewitalizacji czy renowacji parku miejskiego w Tczewie:

  • pierwszy projekt renowacji parku powstał w 1998 roku. Jego autorami byli Janusz Landowski i Anna Bubka;
  • drugi z projektów przygotowali w 2007 roku studenci ASP, w jego efekcie powstał zegar słoneczny;
  • w 2015 roku planowano powstanie płatnego parku linowego;
  • rok później powstała koncepcja społeczna, po której powstały elementy ścieżki zdrowia - city workout przy kortach;
  • również w 2016 roku opracowano koncepcję miejsko – społeczną, ustaloną po spotkaniu z prezydentem.

Głównym założeniem koncepcji programowo - przestrzennej Parku Miejskiego w Tczewie jest wydobycie największych walorów przyrodniczych i przestrzennych wraz z zachowaniem i wzmocnieniem jego naturalnego charakteru a także stworzeniem dodatkowych przestrzeni dla poprawy funkcjonowania parku przez cały rok.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto