Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Tczewie już za nami [ZDJĘCIA]

Opr. (PZ)
W dniach 8-10 czerwca Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie miał przyjemność gościć uczniów i nauczycieli z 50 szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza z całej Polski.

Do Tczewa przybyli także goście honorowi: Anna Dziewanowska - prawnuczka pisarza, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski oraz sekretarz Powiatu Łukowskiego, na terenie którego znajduje się muzeum, Jerzy Siwiec.

W piątek, 8 czerwca, zlotowicze przeszli barwnym korowodem z siedziby ZSBiO do CKiS, gdzie zostali powitani przez władze miasta i powiatu, a następnie uczestniczyli w gali inaugurującej to ważne wydarzenie. Podczas gali miały miejsce wystąpienia okolicznościowe oraz ogłoszenie wyników konkursów, plastycznego i literackiego dla dzieci i młodzieży, związanych z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Nagrody dla laureatów ufundowali: Starosta Tczewski, Prezydent Tczewa oraz Starosta Łukowski. Młodzież ZSBiO zaprezentowała spektakl inspirowany twórczością H. Sienkiewicza oraz ekranizacjami jego powieści, za którego scenariusz i reżyserię odpowiedzialne były nauczycielki języka polskiego, Anna Rozwadowska i Anna Wojtaś. Anna Dziewanowska, prawnuczka pisarza, opowiedziała o zaangażowaniu Sienkiewicza w prace na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości oraz o losach majątku w Oblęgorku po śmierci pisarza. Należy nadmienić, że majątek ten otrzymał Sienkiewicz jako dar od narodu polskiego w 25-tą rocznicę pracy twórczej. Szczególnym gościem była wielka dama polskiego teatru i kina, Ewa Wiśniewska, niezapomniana kniahini Kurcewiczowa w ekranizacji „Ogniem i mieczem”, w reżyserii Jerzego Hofmana z 1999 r. Pani Ewa opowiedziała o przygodach na planie filmowym oraz o swej pracy twórczej.

Uczestnicy Zlotu mogli także poznać atrakcyjne miejsca naszego regionu, w tym m. in. Gdańsk i Gdynię podczas sobotniej wycieczki, a także dzięki uprzejmości pracowników Fabryki Sztuk poznać historię i zabytki Tczewa.

W sobotni wieczór na terenie ZSBiO odbył się piknik, uświetniony występami Bractwa Rycerskiego z Gniewu - Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej „Apis”. Podczas tego wieczoru zostały zasadzone dwa kolejne drzewa w Alei Sienkiewiczowskiej, zlokalizowanej na terenie szkoły. Drzewa o imionach „Ligia” i „Winicjusz” zasadziły: prawnuczka Sienkiewicza Anna Dziewanowska oraz przedstawicielka Muzeum w Woli Okrzejskiej - Anna Cybulska. Zgodnie z tradycją przekazano także uroczyście flagę zlotową organizatorom kolejnego Zlotu, który już za rok odbędzie się w Olecku.

W niedzielę uczestnicy Zlotu wzięli udział w Mszy Świętej, którą odprawił ks. prałat Piotr Wysga, w intencji ś.p. H. Sienkiewicza oraz wszystkich Zlotowiczów.

Dyrekcja i wszyscy pracownicy ZSBiO serdecznie dziękują władzom powiatu i miasta oraz wszystkim partnerom i sponsorom za pomoc i wkład w organizację Zlotu. Dzięki wsparciu finansowemu, rzeczowemu i organizacyjnemu można było ugościć ponad 200 osób przybyłych z całej Polski. Mamy nadzieję, ze wszyscy wynieśli dobre wspomnienia z pobytu w Tczewie. Młodzież kończącą gimnazja zapraszamy do podjęcia nauki w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych, czyli tzw. Tczewskiej Sienkiewiczówce. Zapraszamy do szkoły nowoczesnej, ale szanującej tradycje i wspaniałego patrona. W „Sienkiewiczówce” naprawdę dużo się dzieje.

Tczew NaszeMiasto.pl

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto