Orszak Trzech Króli i Kiermasz Charytatywny w Nowej Cerkwi k. Morzeszczyna

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
W Dzień Objawienia Pańskiego w Nowej Cerkwi (Gmina Morzeszczyn) odbył się uroczysty Orszak Trzech Króli. Tegoroczny dzień 6 stycznia był jednak wyjątkowy również z innego powodu. Orszakowi towarzyszył Kiermasz Charytatywny zorganizowany, aby pomóc 8-letniej Ani z Morzeszczyna.

Orszak Trzech Króli

Tradycyjnie jak co roku 6 stycznia w Nowej Cerkwi miał miejsce uroczysty Orszak Trzech Króli. Uczestnicy Uroczystości Objawienia Pańskiego zgromadzili się o godzinie 11:15 na placu przed kościołem parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP. Wszystkich przybyłych powitał ksiądz proboszcz parafii w Nowej Cerkwi, jednocześnie witając Trzech Króli.

W uroczystym pochodzie wszyscy zgromadzeni udali się do wnętrza świątyni, aby uczestniczyć w mszy świętej. W tym roku w rolę Trzech Króli wcielili się ojcowie dzieci, które przygotowują się do pierwszej komunii w parafii Nowa Cerkiew. Ogólna frekwencja bardzo dopisała.

Historia Orszaku Trzech Króli

Pierwszy Orszak trzech Króli przemaszerował w Polsce w 2009 r. w Warszawie i Toruniu. Wszystko zaczęło się od inicjatywy zorganizowania ulicznych jasełek, jaka powstała w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”.

Na początku miały miejsce jednak kameralne, szkolne jasełka 2005 roku. Od początku kluczowym założeniem było, aby brały w nich udział wszystkie dzieci. W roku 2008 szkolne jasełka przeniosły się już na deski warszawskiego teatru Buffo i spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Dało to pomysł zorganizowania „ulicznych jasełek” i zaproszenia do wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów. Wszystko się udało i już w 2009 r. miała miejsce pierwsza edycja Orszaku Trzech Króli.

Z roku na rok widowiska te są coraz bardziej spektakularne i bierze w nich udział coraz więcej osób. Po drodze śpiewane są kolędy, wszyscy uczestnicy otrzymują śpiewniki i kolorowe papierowe korony.

Kiermasz Charytatywny

6 stycznia to w Nowej Cerkwi dzień, w którym świętowano nie tylko Uroczystość Objawienia Pańskiego. Tego dnia zorganizowany został także kiermasz charytatywny, w trakcie którego zbierane były środki, które zostaną przekazane na rzecz 8-letniej Ani z Morzeszczyna, o której niedawno pisaliśmy.

Ania jest energiczną i uśmiechniętą dziewczynką, która niedługo skończy 8 lat. Niestety, urodziła się ze stopami końsko-szpotawymi (SKS). Jest to wada, która nieleczona prowadzi do kalectwa.

- Jest to wada, która nieleczona prowadzi do kalectwa, dlatego też w 12-tej dobie życia córki rozpoczęliśmy leczenie metodą Ponsetiego w najlepszym wówczas ośrodku w Polsce. Co tydzień jeździliśmy do Poznania na zakładanie gipsów, które pozwoliły na ustawianie stóp w odpowiedniej pozycji. Jako niespełna dwumiesięczne dziecko Ania miała także wykonywaną tenotomię, czyli nacinanie ścięgna Achillesa w dwóch stópkachpiszę mama Ani.

Obecnie trwa internetowa zbiórka środków na operację i leczenie stóp Ani w Wiedniu.

Link do zbiórki środków na operację i leczenie stóp Ani w Wiedniu.

Stopa końsko-szpotawa – co to jest?

Wrodzona stopa końsko-szpotawa to najczęściej występująca wada wrodzona narządu ruchu, charakteryzująca się złożoną deformacją stopy.

Nie jest ona zniekształceniem zarodkowym (czyli malformacją), a rozwojowym, ponieważ prawidłowo rozwijająca się stopa zamienia się w końsko-szpotawą w drugim trymestrze ciąży nie zaś tuż po zapłodnieniu lub we wczesnym etapie zarodkowym, gdy wykształcają się narządy (organogeneza). We wrodzonej stopie końsko-szpotawej wykształcone są wszelkie struktury wewnątrz stopy (podobnie jak w zdrowej stopie), jednak w pewnym momencie zaczyna ona nabywać właściwych stopie końsko-szpotawej cech.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie